Na Barrandově stavebníci dokončují hrubou stavbu nového kostela

Praha – Na pražském Barrandově stavebníci dokončují hrubou stavbu nového kostela Krista Spasitele. Stavbaři upravují povrchy a budují zateplovací systém. ČTK to sdělil Vojtěch Kostiha, mluvčí firmy Metrostav, která kostel staví. Kostel vzniká kvůli zvyšujícímu se zájmu obyvatel Barrandova o aktivity tamní farnosti a má být vysvěcen letos 22. listopadu. Stane se komunitním centrem a místem pro vzdělávání a volnočasové aktivity. Investorem je římskokatolická farnost Praha-Hlubočepy. Základní kámen byl položen na konci roku 2018.

Stavbu s půdorysem ve tvaru kříže tvoří monolitické konstrukce rozdílného členění. „Náročné byly nejen tvary monolitů, ale také šestimetrový kruhový světlík. Atypický prvek umístěný v průsečíku ramen kříže je prototypem a musel se velmi složitě vymýšlet,“ uvedl vedoucí projektu Josef Majer.

Stavbaři se museli zaměřit zejména na akustiku, která je pro kostel důležitá. Specifické bylo také využití zámečnických prvků. „Stavba bude funkčním propojením uměleckých prvků, moderních technologií a prototypových dílů do výsledku, který by měl odpovídat sakrálnímu využití. Nelze na ní v plné míře použít standardní postupy a normovaná řešení,“ uvedl Majer.

Farnost Praha Hlubočepy má své sídlo u kostela sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově. S rostoucím zájmem obyvatel o aktivity farnosti však přestal kostelík stačit a zrodil se nápad na stavbu nového s dostatečnou kapacitou. Volba padla na místo, kde farnost dříve provozovala Misijní středisko – mezi ulicemi Grussova, Lamačova a Gabinova.

Komise zástupců farnosti a odborníků vybrala na jaře roku 2013 projekt Ateliéru Žiška. Hlavním účelem je vybudovat sakrální prostor, ale stavba má mít i společenské využití. Interiéru kostela bude dominovat skleněný kříž se sochou Krista Spasitele z běleného lipového dřeva a kruhová kaple se svatostánkem. Po vyschnutí stavby se na kůr instalují nové varhany. Autory liturgických prvků jako jsou oltář, svatostánek či křtitelnice jsou Stanislav Kolíbal a Petr Váňa.

V přízemí bude kavárna obrácená k dětskému hřišti, v suterénu s prosklenou stěnou komunitní centrum s klubovnami pro setkávání matek s dětmi, pro aktivity mládeže, skautů a seniorů. Společenský sál bude sloužit pro přednášky, komorní koncerty, tanec či jako filmový klub.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 8. května 2020  Foto: cirkev.cz

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář