Na Božích křídlech a v modlitbě: Mike Pence upíná své prezidentské naděje k evangelikálům

Kolem 40. narozenin Mikea Pence si jeho žena Karen objednala výlet na ranč poblíž Rooseveltova národního parku v Coloradu. Pence uvažoval o druhé kandidatuře do Kongresu po neúspěšném pokusu před několika lety. Když manželé Pencovi seděli na vrcholu útesu v parku, všimli si dvou jestřábů, kteří se vznášeli stále výš a výš.

„Měli bychom sestoupit z tohoto útesu a dát se k dispozici Bohu,“ vzpomíná Karen Penceová, jak říkala svému manželovi. „A tentokrát bychom místo toho, aby nás poháněly ambice, měli dovolit Bohu, aby nás pozvedl tam, kde nás chce použít.“

SOUVISEJÍCÍPence upřednostnil práci v církvi před kandidaturou na post prezidenta USA

Magazín Christianity Today píše, že minulou středu, v den svých 64. narozenin, Pence z tohoto metaforického útesu opět sestoupil, když oznámil svou kandidaturu na republikánskou prezidentskou nominaci. V projevu prošpikovaném biblickými odkazy slíbil, že bude bojovat proti „radikální levici“, bránit ústavu a postaví se proti potratům, a to kromě řady dalších konzervativních slibů.

Volební shromáždění v Iowě je považováno za předzvěst republikánských primárek. Je to také lakmusový papírek, který ukazuje popularitu kandidáta mezi evangelikálními křesťany. Podle průzkumu tvořili v roce 2016 téměř dvě třetiny účastníků volebního shromáždění evangelikálové.

Pence, který příští měsíc vystoupí na Family Leadership Summitu, setkání konzervativních křesťanů v Des Moines, doufá, že jeho evangelikální víra získá podporu jeho souvěrců ve státě. A pokud by na volebním shromáždění zvítězil, mohl by se ocitnout v čele přeplněného pole republikánských uchazečů v čele s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem a floridským guvernérem Ronem DeSantisem.

Na papíře by se Pence jevil jako ideální volba pro evangelikální voliče: věřící ženatý znovuzrozený křesťan, který vede možná nejkonzervativnější kampaň ze všech dosavadních kandidátů. Pence zaškrtává všechny hlavní otázky, které evangelikálové považují za důležité – od potratů přes práva vyplývající z druhého dodatku, otázky LGBT až po náboženskou svobodu. Není pochyb o tom, že bývalý viceprezident považuje svou víru za hluboce propojenou se svou politickou cestou.

„K víře v Ježíše Krista jsem dospěl jako muž na vysoké škole a v dospělosti jsem započal celoživotní milostný vztah s ústavou Spojených států,“ řekl v Iowě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – Mike Pence

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář