Na covid-19 zemřel bývalý izraelský vrchní rabín Bakši-Doron

Jeruzalém – V Izraeli v neděli zemřel na nemoc covid-19 bývalý vrchní rabín Elijahu Bakši-Doron. S odvoláním na prohlášení premiéra Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura Reuters. Bakši-Doron byl v letech 1993 až 2003 hlavním rabínem sefardských Židů.

„Rabín Bakši-Doron se bohužel nakazil koronavirem a lékaři nebyli v úsilí o jeho záchranu úspěšní,“ uvedl v prohlášení izraelský premiér Netanjahu. Podle listu Haarec zemřel bývalý vrchní rabín v neděli večer v jeruzalémské nemocnici Šaare Cedek. Bylo mu 79 let.

Bakši-Doron působil v letech 1993 až 2003 jako hlavní rabín sefardských Židů, kteří pocházejí ze Španělska, Portugalska, severní Afriky a Blízkého východu. V čele aškenázských Židů pocházejících ze střední a východní Evropy v té době stál rabín Jisrael Meir Lau.

Bakši-Doron se podle agentury AFP zasazoval o dialog mezi jednotlivými náboženstvími. V roce 2000 se setkal s papežem Janem Pavlem II. během jeho návštěvy Izraele. Vysloužil si za to kritiku ultraortodoxních rabínů. Ve funkci vrchního rabína se setkal i s řadou dalších představitelů křesťanských církví i muslimů.

V Izraeli se dosud potvrdilo více než 11.000 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Nemoc covid-19, kterou virus způsobuje, si vyžádala v této blízkovýchodní zemi již 103 obětí. Na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy se nakazilo koronavirem celkem 268 lidí. Dva z nich zemřeli.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – rabín Bakši-Doron

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář