Na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě dorazilo letos 120 vozíčkářů

Velehrad – Do Velehradu na Uherskohradišťsku dorazilo letos na mezinárodní setkání 120 vozíčkářů. Kromě handicapovaných z České republiky přijeli účastníci z Německa a ze Slovenska, řekl dnes ČTK Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která je hlavním organizátorem setkání zdravotně postižených. Akce je tradiční součástí cyrilometodějských Dnů lidí dobré vůle.

O vozíčkáře se ve Velehradě stará 100 dobrovolníků. „Dobrovolníci jsou tady už od 1. nebo 2. července, tak aby se mohli nachystat. Máme pro ně připravené taky vzdělávací kurzy, aby se naučili základní ošetřovatelské a pečovatelské úkony a ovládání vozíčků. Mají také drobný kurz komunikace s člověkem se zdravotním postižením,“ uvedl Umlauf.

Tradiční setkání podle něj nabízí lidem se zdravotním postižením možnost pobavit se a navázat nová přátelství. Pro mnoho z nich jde o jednu z mála příležitostí, jak se dostat z celoroční ústavní péče.

Podruhé přijel na setkání do Velehradu například vozíčkář Lukáš Vrba z nedalekého Uherského Hradiště, který se těší hlavně na večerní koncert. „Má tam být Sebastian. Mám rád spíš metalové kapely, uvidíme, jaké to bude. Je tady takový relax, člověk si tu odpočine,“ uvedl Vrba.

Naopak poprvé přijela jako dobrovolnice Michaela Grebeňová ze Starého Města na Uherskohradišťsku. „V budoucnu bych se chtěla věnovat pomoci lidem, takže když jsem viděla tuto možnost, tak jsem se chtěla zúčastnit. Dostala jsem do péče mentálně postiženou dívku, hodí se mi to v rámci zkušeností, protože chci studovat psychologii,“ řekla ČTK a Českému rozhlasu.

Pro vozíčkáře je dnes od 16:00 připravena poutní bohoslužba v bazilice, kterou bude sloužit olomoucký pomocný biskup Antonín Basler. Po ní se mohou těšit na setkání na nádvoří před základní školou, kam přijdou vozíčkáře pozdravit hudebníci a další osobnosti. Chybět by mezi nimi neměl například zpěvák Marek Ztracený, zahraje na něm cimbálová muzika Pentla. Večer se zdravotně postižení setkají u ohně, kde je čeká opékání špekáčků a zpěv za doprovodu kytary.

Počet vozíčkářů, kteří se účastní cyrilometodějských slavností, se v posledních letech pohybuje kolem stovky. Kromě organizace setkání zajišťuje Maltézská pomoc při Dnech lidí dobré vůle také zdravotní dozor.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 4. července 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář