Na domě rabína v Essenu se našly stopy po střelbě, místní úřady hovoří o útoku

Berlín – Na dveřích někdejšího domu rabína vedle Staré synagogy v západoněmeckém Essenu zůstaly nejméně čtyři díry po střelbě. Nikdo nebyl zraněn a ani se neví, kdy přesně výstřely padly, ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul ale dnes hovořil o útoku. Policie má k dispozici videozáznamy zachycující podezřelou osobu, která je nyní na útěku, informovala agentura DPA.

V zasažené budově sídlí institut pro německo-židovské dějiny. Dům je hned vedle essenské synagogy, která se v současnosti využívá jako kulturní centrum, nikoli k bohoslužbám. Díry po střelbě byly podle mluvčího policie nahlášeny dnes kolem 08:30. Kdy výstřely padly, není jasné.

SOUVISEJÍCÍProjev německého prezidenta Steinmeiera na zahájení valného shromáždění SRC v Karlsruhe

„Máme silné podezření, že to bylo někdy v noci, když tam nikdo nebyl,“ řekl mluvčí. Podle ministra Reula, který místo činu navštívil, úřady pátrají po jednom muži. Do vyšetřování je zapojena i kontrarozvědka. Výstřely zasáhly podle policejního mluvčího zasklené vchodové dveře. Poškozen byl jejich rám a střely prošly sklem.

„Útok na Starou synagogu v Essenu mnou hluboce otřásl,“ řekl Reul. Židovská obec v Essenu se podle něj může spolehnout na to, že úřady učiní vše pro co nejrychlejší vyšetření případu.

Podle mluvčí essenské radnice židovská obec nyní dům rabína nevyužívá. Objekt přímo sousedí s budovou synagogy a nyní je v něm podle města umístěn Institut Ludwiga Steinheima pro německo-židovské dějiny s archivem a knihovnou. Jsou tam i prostory místní univerzity.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář