Na domy v Paříži někdo nakreslil Davidovu hvězdu, množí se antisemitské činy

Paříž – Francouzská policie vyšetřuje, kdo na několik domů na jihu Paříže nakreslil Davidovy hvězdy. Symbol, kterým nacisté v období druhé světové války označovali Židy, může podle prokuratury souviset s rasově či nábožensky motivovaným trestným činem, informovala dnes agentura AFP. Podle francouzského ministra vnitra od vypuknutí bojů mezi Izraelem a Hamásem vzrostl počet antisemitských činů v zemi na více než osm stovek, policie vyslechla na 400 podezřelých.

Modré hvězdy nakreslené za pomoci šablony se objevily na domech ve 14. pařížském obvodu. Podle prokuratury hrozí za poškození majetku s rasovým či náboženským motivem až čtyři roky vězení či pokuta do 30.000 eur (735.000 korun).

SOUVISEJÍCÍ Ekumenická rada církví odsuzuje terorismus a antisemitismus a modlí se za mír

Podle starostky obvodu Carine Petitové odkazují na „praktiky ze 30. let a druhé světové války, které vedly k vyhlazení milionů Židů“.

„Lidé, kteří to udělali, měli jednoznačný záměr zastrašovat,“ řekl AFP předseda francouzské unie židovských studentů (UEJF) Samuel Lejoyeux.

Podobné kresby se podle AFP objevily minulý týden na domech na několika pařížských předměstích. Jsou součástí vlny antisemitských činů, která se vzedmula po útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael a následné izraelské odvetě v Pásmu Gazy.

„Chápu obavu Francouzů židovského původu a chci jim říci, že je ochráníme,“ prohlásil v pondělí ministr vnitra Gérald Darmanin. Policie podle něho kvůli antisemitským činům dosud zadržela a vyslechla 414 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. října 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář