Na Filipínách se lidé nechali přibít na kříž, aby připomněli Kristovo utrpení

Manila – Více než deset hluboce věřících lidí se dnes na Filipínách nechalo přibít na kříž, aby na Velký pátek připomněli utrpení a smrt Ježíše Krista. Tento rituál, při kterém se také lidé bičují a jinak trýzní, se tradičně odehrává zejména v obci San Pedro Cutud v provincii Pampanga, asi 60 kilometrů severně od Manily. Agentura DPA uvedla, že Velký pátek je na převážně katolických Filipínách vyvrcholením velikonočního týdne.

Do obce San Pedro Cutud se sjely tisíce lidí, aby mohly spoluprožívat, jak se muži nechali přibít na kříž a několik minut v úporném horku na něm setrvali. Popětatřicáté se nechal ukřižovat 63letý Ruben Enaje. Vesničané převlečení za římské vojáky ho nerezovými hřeby za ruce a nohy připevnili ke kříži.

SOUVISEJÍCÍVelký pátek dnes připomíná den, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži

Enaje říká, že v této tradici hodlá pokračovat, dokud mu to zdraví dovolí. Tento sedminásobný dědeček s trnovou korunou na hlavě si nejdříve téměř dva kilometry nesl 37kilogramový kříž na vrcholek, kde se ukřižování konala. Říká, že se modlí nejen za svoji rodinu, ale i za Filipíny, jejich vládu a obyvatele, zejména kvůli napětí ve vztazích s Čínou kvůli situaci v Jihočínském moři.

V nedaleké vesnici Santa Lucia se rituálu dnes poprvé zúčastnil 15letý Julius Cortez, který se svěřil, že v modlitbách prosí o uzdravení své matky, která trpí rakovinou prsu. Tento chlapec se bil po zádech bičem, až mu z nich tekla krev. Jeho 19letý bratr nesl na zádech dřevěný kříž. „Dělají to pro mě,“ řekla jejich matka. Připouští, že si o syny dělá starost, ale že prý trvali na svém.

DPA píše, že katolická církev věřící k takovým extrémním projevům víry nevybízí, ale na Filipínách dělá jen málo pro to, aby je zastavila.

Na Filipínách se ke katolické církvi hlásí 80 procent ze 110 milionů obyvatel.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář