Na Haiti postiženém kriminalitou se katoličtí kněží a jeptišky stávají oběťmi únosů

Zločinecké organizace rozšiřují svou kontrolu nad Haiti a únosy nadále terorizují obyvatele země, přičemž mezi nejčastější cíle patří katoličtí kněží a další misionáři. Jen v roce 2024 bylo zadrženo nejméně 14 kněží a řeholních bratří a sester.

V posledních třech letech, od doby, kdy byl zavražděn prezident Jovenel Moïse a zločinecké gangy začaly ovládat hlavní město Port-au-Prince, se únosci zaměřují na několik málo profesionálů s vyššími příjmy v zemi a na ty, o nichž se domnívají, že budou schopni zajistit vysoké výkupné. Na chudém Haiti k nim patří duchovní a řeholníci. 

SOUVISEJÍCÍAmerická zdravotní sestra unesená na Haiti odpouští svým věznitelům: „Ježíš je vždy ochoten odpustit“

Jedna z řeholních sester, která byla spolu s dalšími dvěma sestrami unesena začátkem března, sdělila zpravodajské službě Religion News Service, že gang požadoval výkupné ve výši 2 milionů dolarů. „Bylo naprosto nemožné získat takovou částku,“ řekla jeptiška, která si z bezpečnostních důvodů přála zůstat v anonymitě.

Lupiči nakonec jeptišky po jednom dni věznění osvobodili, aniž by dostali peníze, a odjeli pouze se dvěma auty, která ukradli na převoz svých obětí.

„Výkupné, které únosci požadují, je obvykle příliš vysoké,“ řekl kněz Gilbert Peltrop, generální tajemník Konference haitských řeholníků. „Žádají statisíce, někdy i miliony dolarů.“ 

Peltrop vyjednává s únosci jménem katolických kněží, jeptišek a bratří již tři roky a stal se jakýmsi náhodným expertem na to, jak vydržet, dokud se zločinci a církev nedohodnou na méně nesourodé částce.

Ti, kteří byli uneseni, říkají, že jejich trauma ze zajetí není o nic menší, protože slouží jako misionáři. „Nemůžeme mluvit o ‚dobrém zacházení‘ v rukou únosců. Některé oběti jsou poraněné. Jiní jsou drženi bez jídla a vody až dva dny. Běžně musí zůstat několik dní bez sprchy,“ řekl Peltrop.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. dubna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář