Na kolik přijde zdanění církevních restitucí českou židovskou komunitu? Zajímají se i v zahraničí

PRAHA – Novela zákona, která zdaňuje peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, přijde nevelkou židovskou obec v Česku zhruba na 45,5 milionu korun. Ve čtvrtek 24. ledna o tom napsal server Jewish Telegraphic Agency (JTA).

Novelu, kterou předložila komunistická strana (KSČM), přijala sněmovna ve středu a musí ještě projít Senátem. Pokud se tak stane, v případě zdejší židovské komunity budou daněny náhrady majetku, který zabavil komunistický režim, ale někdy půjde i o majetek zkonfiskovaný za nacistické okupace. „Pro naši komunitu bude tento zákon znamenat ztrátu 20 % z kompenzací za tento majetek,“ řekl pro JTA Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v ČR.

„V číslech by to pak znamenalo, že od roku 2020 přijdeme každý rok o 80 tisíc euro a to až do roku 2043. To je pro nás velký problém a podstatné peníze pro naši komunitu,“ dodal Papoušek pro zahraniční zpravodajství. Podle JTA by tak celkově šlo o 2 miliony dolarů z daní na majetku, který uloupili nacisté a po nich komunisté.

Že jde v případě zdanění církevních restitucí o „bombastickou částku, která je pro politiky příliš velkým dráždidlem“, řekl nedávno českým médiím i tajemník Federace Tomáš Kraus. Současná vláda podle něj přišla s návrhem pouze z čirého populismu. Zároveň dodal, že pakliže dojde ke zdanění církevních náhrad, nebude se Federace židovských obcí v ČR (FŽO) vázat dřívější dohodou se státem a otevře židovské restituce jako takové.

Pro zdanění církevních restitucí ve středu hlasovalo 106 ze 172 přítomných poslanců. Novelu podpořili zákonodárci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Proti hlasovalo 56 poslanců z řad ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Očekává se, že Senát předlohu zamítne. Dolní komora by se jí v takovém případě zabývala znovu.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: Wikimedia Commons – pražská synagoga

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář