Na mnoha místech v Česku se dnes konají akce k uctění svatého Václava

Praha – Lidé v Česku si dnes připomenou národního světce a patrona svatého Václava. Ve Staré Boleslavi, kde byl kníže zřejmě v roce 935 zavražděn, bude po rekonstrukci slavnostně otevřena bazilika nesoucí jeho jméno. Akce spojené se svatým Václavem budou i na dalších místech republiky. Ve Valdštejnském paláci v Praze odslouží ekumenickou bohoslužbu a v Budči na Kladensku dnes pořádají komentované prohlídky kostela svatého Petra a Pavla.

Tradičním vrcholem svatováclavských oslav v Česku bývá mše pod širým nebem na náměstí ve Staré Boleslavi, která ale letos nebude. Jedním z důvodů je slavnostní otevření zrekonstruované baziliky svatého Václava, ve které dnes dopoledne odslouží mši kardinál Dominik Duka. Slavnostní akt budou moci lidé sledovat prostřednictvím živého přenosu, případně na obrazovkách před kostelem.

Slavnostní otevření dnes čeká i další památku nesoucí světcovo jméno. Opravenou kapličku z roku 1902 otevřou a požehnají ve Vyhnanicích na Táborsku.

SOUVISEJÍCÍSvatováclavská pouť ve Staré Boleslavi se letos obejde bez mše na náměstí

V Praze připomene výročí světcovy smrti ekumenická mše ve Valdštejnské zahradě na Malé Straně. Při příležitosti Dne české státnosti ji budou celebrovat kazatel Daniel Kvasnička a páter Ladislav Heryán.

Zájemci o historii mohou dnes zamířit na hradiště Budeč u Zákolan na Kladensku. Součástí místních svatováclavských oslav jsou komentované prohlídky kostela sv. Petra a Pavla. Podle legend bylo toto místo vybráno pro latinskou výuku pozdějšího českého knížete a světce Václava.

Svatý Václav byl zavražděn zřejmě 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen ve 12. století a jeho kult rozšířil po Evropě císař Karel IV. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. září 2021 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář