Na opravu kostela v Přibyslavi je vypsaná sbírka

Přibyslav – Římskokatolická farnost v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku chce letos dokončit opravu vnějšího pláště kostela Narození svatého Jana Křtitele. Práce, které začaly v roce 2016, už stály asi 4,5 milionu korun. Na dokončení bude potřeba dalších několik milionů korun. Dva miliony vyčlenila přibyslavská radnice, další milion chce farnost získat ve veřejné sbírce, řekl dnes novinářům administrátor farnosti Pavel Sandtner.

Veřejná sbírka byla vyhlášena 20. prosince 2018 a může trvat až dva roky. „Pokud se podaří potřebné prostředky nashromáždit dřív, může být ukončena před 31. prosincem 2020,“ řekl Sandtner.

Práce na opravě kostela začaly v roce 2016 odvlhčením zdiva, následovaly opravy fasád. Nyní zbývá dokončit fasádu na jižní straně kostela a opravit sokl, který byl zajištěn chemickou clonou proti vlhkosti a je zatím upraven jen provizorně. Rozpočtované náklady na poslední fázi oprav jsou podle Sandtnera tři až pět milionů korun. Jejich konečná výše bude závislá na výsledku soutěže. Prozatím práce prováděla společnost Stavba final.

Práce po etapách rozložené do několika let vyžadoval technologický postup při odvlhčování zdiva, uvedl starosta města Martin Kamarád (ODS).

Přibyslav už na opravu kostela přispěla částkou asi 2,2 milionu korun. Podle starosty je to jeden z mimořádných historických objektů ve městě a je jeho dominantou. Proto město na opravu přispívá nad rámec povinných spoluúčastní vyplývajících s dotační podpory ministerstva kultury, které na opravu také přispělo, stejně jako Kraj Vysočina.

Kromě fasády, která by měla být letos dokončena, se v kostele pracuje na obnově interiéru. První část se v loňském roce týkala restaurování kazatelny a hlavního oltáře. V letošním roce budou práce pokračovat.

Kostel byl původně zřejmě gotický, ale zničil ho požár. Znovu vystavěný byl v polovině 18. století. Od té doby má svou vnější barokní podobu a rokokový interiér.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto:  Franost Přibyslav

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář