Na opravu vzácných varhan v Lysé nad Labem darovali lidé dosud přes 800.000 Kč

Lysá nad Labem – Na opravu vzácných varhan v barokním kostele Narození sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem darovali lidé dosud přes 800.000 korun. S generální opravou, která vyjde zhruba na 6,8 milionu korun, začalo sdružení Kotva Lysá nad Labem v roce 2020. Práce postupují po částech, podle peněz, které se podaří získat. Nyní jsou varhanáři zhruba ve čtvrtině, dokončení se odhaduje na rok 2026. Na záchranu nástroje přispívají lidé například loni spuštěnou adopcí píšťal. Sdružení získalo rovněž dotaci přes tři miliony korun ze Středočeského kraje, přispělo i město Lysá nad Labem, řekl ČTK za sdružení Jan Mikušek.

Největší škodu způsobil u památkově chráněných varhan červotoč, zničil zejména vzdušnice a píšťaly. Nástroj, který se musí postupně celý rozebrat, opravují v dílně Varhanářství Vorlíček v Domažlicích. „Momentálně se dokončuje oprava pozitivu a letos by se mělo pokročit k opravě hlavního stroje, část prací se dá udělat na místě, ale co se dá odmontovat, vozí se do dílny,“ řekl Mikušek. Původně odhadovaná cena za opravu podle něj kvůli inflaci stoupla zhruba o 20 procent, stále je potřeba asi 2,7 milionu korun.

SOUVISEJÍCÍNové varhany v Tismicích na Kolínsku vznikly podle návrhu akademického malíře

Varhany sestavené v roce 1856 varhanářem Josefem Predigerem se zachovaly téměř v původním stavu. Jde o největší dochované Predigerovy varhany v Česku. V přední části mají 134 ozdobných píšťal, mezi nimi i píšťaly z roku 1776. Hrajících píšťal je 1130, celkem je to 836 tónů. Dvoumanuálové varhany jsou umístěny v barokní skříni původních Sträusselových varhan z roku 1774 a mají 20 rejstříků. Varhanáře podle Mikuška při opravách překvapila precizně provedená původní truhlářská práce také na skrytých místech. „Je zajímavé, že Predinger ji využil i tam, kde ji nikdo nikdy neuvidí. Dnes by už asi nikoho nenapadlo udělat krásně i skryté detaily,“ řekl Mikušek.

Kromě darů na transparentní účet mohou lidé přispívat na benefičních koncertech. Na opravy jde například výtěžek jednoho z květnových koncertů z festivalu vážné hudby Lissa Classica. Průběh a plán oprav zveřejňuje sdružení také na webu. Vlastní web, který přehrává zvuky píšťal, má rovněž adopce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář