Na Slovensku roste tlak na odluku státu od církve, nová vláda to může změnit

Bratislava – Ministerstvo kultury mění způsob financování církví. To se již nebude odvíjet od počtu duchovních, ale od počtu věřících, kteří se k té dané církvi hlásí. V této souvislosti se portál Aktuality.sk ptal několik osobností na odluku církve od státu.

Slovensko příští rok čekají parlamentní volby a některé strany už deklarují zájem o změnu zákonů, které stále vycházejí z komunistické minulosti. Podle Jana Budaje, jednoho z hlavních aktérů Sametové revoluce, radikální odluka státu od církve byl jeden z požadavků společenských změn po pádu starého režimu.

„Bylo by to výhodnější i pro církev i pro vládu,“ poznamenal pro Aktuality.sk poslanec za stranu OĽaNO Ján Budaj,

Milan Kňažko jako bývalý ministr kultury, pod které financování církví spadá, uvedl, že „církev má být financována svými věřícími a nikoli státem.“

Martin Kramara, mluvčí Konference biskupů Slovenska řekl, že „menší církve se potýkají s ekonomickými obtížemi, a pokud by se měly finančně osamostatnit, bylo by to pro ně pravděpodobně finančně likvidační.“ Podle Kramara bylo analyzováno několik modelů, ale ukázalo se, že italský ani německý by na Slovensku nefungoval.

Budaj v současném složení parlamentu návrh na odluku reálně nevidí. Podle něj je tam množství „fašizoidních a kleriko-konzervativních postaviček,“ které by k odluce nebyly nakloněny.

„Jsem překvapen, že samotná církev netrvá na odluce od státu,“ divil se v reakci Milan Kňažko. Bývalý ministr by navrhoval asignovanou daň, kde by přímo věřící posílali své peníze na financování denominací, jako je tomu v Německu nebo v Itálii.

Odluku církve od státu prosazuje dnes opoziční SaS. Miroslav Kollár, primátor Hlohovce a člen nové strany Andreje Kisky Za lidi, řekl, že po 30 letech „nastal čas naplnit i poslední požadavek Veřejnosti proti násilí.“

Kritika církví za zasahování do politiky

Současný model je podle Knažka i Kollára nešťastný, neboť vytváří nezdravý vztah a propojení s politikou. Oba kritizovali situaci, kdy církev organizovala tiskovou konferenci s prezidentským kandidátem Marošem Šefčovičem.

Odluku podporuje i bývalý katolický kněz a člen strany Progresivní Slovensko Miroslav Kocúr.

„Když prezidentský kandidát požádá o setkání s církevními představiteli a jsou tam nastoupená všechna státní a soukromá média, tak to je skrytá a podprahová podpora kandidátovi,“ kritizoval postup církve i Kocúr.

Souhlasíl s tím, že odluka by jen napomohla k normalizování vztahů mezi církvemi a státem, které jsou nyní ovlivněny výší státního příspěvku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 25. července 2019  Foto: Wikipedie – NR SR

 

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář