Na Sněžku při Svatovavřinecké pouti vystoupaly stovky poutníků

Pec pod Sněžkou – Svatovavřinecké pouti na Sněžku se dnes zúčastnily stovky lidí. V poledne se vedle kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky konala tradiční bohoslužba pod širým nebem. ČTK to řekl mluvčí královéhradeckého biskupství Pavel Sršeň. Bohoslužby se účastnil také královéhradecký biskup Jan Vokál, zástupci polské katolické církve a někteří starostové krkonošských obcí a měst.

„Momentálně svítí slunce, je osm stupňů a fouká vítr 40 kilometrů za hodinu. Lidí dorazilo docela hodně, odhaduji kolem tisícovky. Převahu, asi ze dvou třetin, mají poutníci v Polska,“ řekl ČTK kolem 13:00 Sršeň.

Poutníci na Sněžku vyrazili z Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna či z Polska. Hlavní proudy se hodinu před polednem setkaly v Obřím sedle u polské Slezské boudy.

Podle krajinného ekologa a krkonošského patriota Pavla Klimeše si akce stále uchovává ráz sousedského setkávání. „Potkáváme se tam se známými a přáteli. Bylo to velmi příjemné, i počasí vyšlo,“ řekl ČTK Klimeš.

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Sněžka

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář