Na Svatém Hostýně bude nový betlém, vyrobí jej bystřičtí žáci z místního dříví

Chvalčov (Kroměřížsko) – Baziliku na Svatém Hostýně na Kroměřížsku ozdobí letos o Vánocích nový betlém v životní velikosti. Dřevěné sochy vyrobí žáci Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. V tiskové zprávě to oznámili zástupci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSO), jejichž lesníci zajistili na betlém vhodný materiál.

Podle jednatele ALSO Arnošta Bučka pochází dřevo z Hostýnských vrchů. ,“Matici svatohostýnské jsme věnovali celkem šest kusů lipových výřezů, každý o délce dva metry. Dříví musí být kvalitní, bez suků a dostatečně rovné, aby z něj bylo možné vyrobit krásné a trvanlivé sochy bez kazů,“ uvedl Buček.

„Jsme rádi, že výřezy zůstanou v lokalitě svého původu a díky nové podobě, kterou pod rukama umělců získají, budou na Svatém Hostýně symbolickou připomínkou naší generace lesníků, řezbářů i farníků minimálně po další desetiletí,“ doplnil jednatel.

Dřevěné sochy zhotoví středoškoláci při sochařském sympoziu. Letos je jeho tématem civilizace. „Plánujeme s žáky vyrobit šest soch za použití motorových pil a řezbářských dlát. Sochy budeme vytvářet v průběhu měsíce září, takže na Svatém Hostýně by si je poutníci mohli poprvé prohlédnout již v rámci letošních vánočních svátků,“ uvedl vedoucí učitel odborného výcviku Střední školy nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem Miloslav Zaorálek

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Dřevěný betlém v životní velikosti by měl podle plánů Matice svatohostýnské a duchovní správy na Svatém Hostýně stát přímo před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. ,“Nový Betlém bude umístěn po levé straně hned vedle vrchní části schodiště do baziliky, na zatravněném ostrůvku,“ uvedl vedoucí hospodářské správy Matice svatohostýnské Josef Kužel.

Posvátný vrch Svatý Hostýn patří spolu s Velehradem na Uherskohradišťsku k nejnavštěvovanějším poutním místům na Moravě. Místo je také známé tím, že se tam každoročně koná řada konfesních poutí, které Matice svatohostýnská pořádá ve spolupráci s občanskými sdruženími a dalšími organizacemi. Ročně jsou jich desítky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK. Datum: 7. května 2022 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář