Křesťan dnes

Na Svatopetrské náměstí se po třech měsících vrátili věřící

Vatikán – Na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu se u příležitosti tradičního vystoupení papeže Františka v neděli po třech měsících vrátili věřící. Náměstí bylo pro veřejnost uzavřené kvůli šíření koronaviru, jež Itálii tvrdě zasáhl. Informovala o tom agentura Reuters.

Na náměstí, které se veřejnosti spolu s Bazilikou svatého Petra znovuotevřelo v pondělí, se k nedělnímu poselství shromáždilo pouze několik desítek věřících. Lidé mezi sebou dodržovali bezpečné rozestupy a ústa a nos jim zakrývaly roušky. Před koronavirovou krizí se na pravém břehu Tibery scházely každou neděli desítky tisíc lidí.

Papež František k věřícím promluvil ze své knihovny, jeho vystoupení na náměstí promítaly velkoplošné obrazovky, lidé ho mohli sledovat také na internetu. Shromážděným pak hlava katolické církve mlčky požehnala z okna. V posledních třech měsících papež symbolicky žehnal prázdnému náměstí.

V neděli uplynulo pět let od Františkovy encykliky Laudato si‘ (Pochválen buď), která se zabývá ochranou životního prostředí. V návaznosti na poselství encykliky dnes katolíky hlava jejich církve vyzvala, aby se v následujících 12 měsících zamysleli nad životním prostředím, jeho lepší ochranou a jak pomoci těm, na které nejvíc dopadá klimatická změna.

Papež rovněž poslal zvláštní pozdravy katolíkům na pevninskou Čínu, kteří slaví národní svátek. Činnost náboženských organizací musí v komunistické Číně schválit státní úřady, což vedlo k dlouholetému sporu s Vatikánem. V září 2018 však Vatikán s čínskou vládou podepsal průlomovou dohodu, podle níž může papež jmenovat čínské biskupy.

Kritici, zvláště v konzervativních katolických kruzích, nicméně dohodu mezi Vatikánem a Pekingem označují za kapitulaci církve před komunistickou vládou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 26. května 2020  Foto: WIkimedia Commons – papež

Exit mobile version