Na Svatý Kopeček se chystají stovky poutníků na tradiční Romskou pouť

Olomouc – Na Svatý Kopeček u Olomouce se chystají 17. června stovky poutníků na tradiční Romskou pouť. Letošní jubilejní 25. ročník se uskuteční v bazilice Navštívení Panny Marie a v ambitech premonstrátského kláštera, informovali dnes ČTK zástupci pořádající olomoucké charity. Romská pouť na tomto významném poutním místě je podle organizátorů ojedinělou duchovní a společenskou akcí v České republice.

„Máme potvrzenou účast Romů z organizace Vzájemné soužití z Ostravy, z komunity Misionářek Lásky Matky Terezy z Ostravy s romskými dětmi, které mají připraveno dramatické a hudební vystoupení na odpolední program, dále ze Salesiánského střediska Dona Boska z Ostravy, spolku Křesťanské pomoci Brno a z romské komunity z Přerova, Olomouce, Kojetína a Měrovic na Hané,“ uvedla organizátorka akce Ludmila Gottwaldová.

SOUVISEJÍCÍSvatá Ludmila chce prodloužit Vintířovu stezku a připomene úmrtí sv. Vojtěcha

Poutníky budou doprovázet kněží, kteří se zabývají pastorací Romů. Hlavním celebrantem mše svaté bude potřetí titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský Václav Malý, bývalý mluvčí Charty 77, Občanského fóra a člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Mši svatou odslouží s Pavlem Ryšavým, Hyacintem Pavlem Kuchtou a dalšími kněžími. „Při mši svaté zazní chvály, svědectví účastníků a také bude uvedeno scénické divadlo mladých Romů ze Salesiánského střediska volného času Don Bosco z Ostravy,“ doplnila Gottwaldová.

Téma letošní duchovní poutě, Panna Maria, je s bazilikou na Svatém Kopečku spjato i díky tomu, že na bočním oltáři je vystavena známá soška Romské madony. Sošku věnovala bazilice nevidomá umělkyně Božena Přikrylová, která se několikrát poutě zúčastnila. Fotografie Romské madony spolu s modlitbou Benedikta XVI. je i letošním upomínkovým dárkem Charity Olomouc pro poutníky, doplnili zástupci charity.

Romská pouť má v Olomouci dlouholetou tradici. Olomoucká charita ji pořádá od roku 1998, v minulých letech před pandemií covidu-19 na ni dorazilo až 600 lidí. I letos očekávají pořadatelé stovky účastníků. Cílem Romské pouti je podle Ludmily Gottwaldové z charity zejména snaha vytvořit prostor pro duchovní sdílení mezi romskými komunitami z Česka i Slovenska. Svatý Kopeček je s akcí spjat od počátku, některé ročníky se ale uskutečnily kvůli rekonstrukci baziliky také v katedrále svatého Václava v Olomouci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – Václav Malý

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář