Na světový den nemocných přijdou biskupové do nemocnic

Praha – Připomínkou nemocných a trpících a možností vyjádřit solidaritu s nimi je Světový den nemocných. Vyhlásil ho papež Jan Pavel II. v roce 1993 a připadá na svátek Panny Marie Lurdské 11. února. Čeští a moravští biskupové navštíví v příštím týdnu nemocnice, které církev provozuje i ty, které mají jinou správu, a budou sloužit mši především za nemocné, lékaře, zdravotní sestry a ostatní zdravotnický personál, sdělila ČTK mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.

Kardinál Dominik Duka tak 11. února ve 14:00 navštíví Nemocnici svaté Alžběty v Praze Na Slupi, kde bude slavit mši za nemocné a ošetřující personál. Biskup Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, bude slavit ten samý den mši v 10:00 v nemocnici Na Bulovce v Praze. Nemocnice ve svých diecézích navštíví i biskupové v Olomouci, Plzni či Hradci Králové.

Katolická církev zřídila díky činnosti řádů a kongregací čtyři nemocnice a další zdravotnická zařízení. Prostřednictvím Charity ČR a občanských sdružení založených na křesťanských principech provozuje více než desítku lůžkových hospiců, které jsou na pomezí zdravotní a sociální služby.

Církevní nemocnice jsou Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích, Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a Nemocnice Milosrdných sester sv. Vincence de Paul v Kroměříži. Církev provozuje také lékárny a domovy pro seniory, domácí a lůžkové hospice a denní stacionáře a zřizuje zdravotnické školy. Ve své zprávě o hospodaření v roce 2018 katolická církev uvedla, že na rozvoj zdravotních a sociálních projektů dala v tom roce 14 milionů korun. Na péči o památky šlo 1,4 miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 9. února 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář