Na terorismus se terorismem odpovídat nesmí, řekl papež prezidentovi Izraele

Vatikán/Tel Aviv – Papež František při soukromém telefonátu, o kterém doposud média neinformovala, izraelskému prezidentovi Jicchaku Herzogovi řekl, že je zakázáno na terorismus odpovídat terorismem. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného izraelského činitele, který byl s obsahem telefonátu seznámen, to dnes napsal zpravodajský list The Washington Post (WP).

Izraelský prezident podle zdroje papeži odporoval a zopakoval, že izraelská vláda v Pásmu Gazy dělá, co je nutné, aby ochránila Izrael. Na to papež odpověděl, že pachatelé útoku ze 7. října by skutečně měli být pohnáni k odpovědnosti, ale ne civilisté.

SOUVISEJÍCÍBetlémští křesťané navštívili USA s mírovým plánem

Při generální audienci ve Vatikánu 22. října pak papež prohlásil, že konflikt „překročil hranice války. To je terorismus“. Toto vyjádření podle WP v kombinaci s telefonátem mezi papežem a prezidentem Izrael vnímal natolik negativně, že raději o telefonátu neinformoval. Papež totiž zjevně podle WP přirovnal právě izraelskou operaci v Pásmu Gazy k terorismu. „Jak jinak by se to dalo interpretovat,“ uvedl vysoce postavený izraelský činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Vatikán odmítl upřesnit, zda papež veřejně nebo soukromě nazval izraelskou operaci v Pásmu Gazy „terorismem“. V prohlášení zaslaném The Washington Post však potvrdil, že se telefonát mezi papežem a izraelským prezidentem uskutečnil. „Telefonát, stejně jako další hovory ve stejných dnech, se uskutečnil v kontextu úsilí Svatého otce zaměřeného na zvládnutí závažnosti a rozsahu konfliktní situace ve Svaté zemi,“ uvádí se v prohlášení. Mluvčí izraelské prezidentské kanceláře se k věci odmítl vyjádřit s tím, že „soukromé rozhovory“ nekomentuje.

Izraelská vláda se rychle ohradila proti jiné kritice své vojenské operace. Pustila se mimo jiné do slovní rozepře s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, irským premiérem Leem Varadkarem, španělským premiérem Pedrem Sánchezem a belgickým premiérem Alexanderem De Crooem.

Rozdíl v případě papeže je podle izraelských zdrojů částečně dán tím, že rozhovor s Herzogem byl důvěrný. Vláda se však také může obávat, že veřejný boj s Františkem by se vzhledem k jeho potenciálu ovlivnit až 1,3 miliardy katolíků mohl ukázat jako ještě škodlivější než poznámka o terorismu.

„Myslím, že riziko je značné,“ míní Karma Ben Johananová, odbornice na židovsko-křesťanské vztahy z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. „Papež má i v našem polosekulárním světě morální postavení a jeho duchovní vedení je velmi ceněno. Pokud naznačuje, že Izrael nemá právo se bránit, hrozí, že se tento názor stane populárnějším. Ztíží to židovsko-katolické vztahy,“ uvedla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář