Na Ukrajině ubývá těch, kteří chtějí slavit pravoslavné Vánoce 7. ledna

Kyjev – Na Ukrajině se snižuje podíl těch, kteří chtějí slavit pravoslavné Vánoce stejně jako v Rusku 7. ledna. Zatímco loni se pro tradiční datum svátku vyjádřilo 71 procent Ukrajinců, podle průzkumu zveřejněného v pondělí je to už pouze 55 procent, informovala agentura DPA.

Otázka, kdy slavit Vánoce, je na Ukrajině dlouhodobě předmětem sporů. Ukrajinci slaví Vánoce tradičně 7. ledna, kdy se podle juliánského kalendáře narodil Ježíš Kristus. Ve stejný den Vánoce slaví i ruská pravoslavná církev, jejíž patriarcha Kirill je velkým podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Ukrajinské úřady v těchto týdnech vedou tažení proti vlivu pravoslavné církve moskevského patriarchátu, která je loajální Moskvě.

Ukrajinská pravoslavná církev letos poprvé umožnila svým věřícím slavit Vánoce 25. prosince a oznámila, že její kněží budou v tento den sloužit mše. Podle deníku The Guardian se Ukrajina tímto odklání od Ruska a naopak se přibližuje Západu.

SOUVISEJÍCÍUkrajinská tajná služba hlásí nález ruských pasů v objektech církve

Podle průzkumu společnosti Ratinggroup klesl také podíl Ukrajinců, kteří odmítají slavení Vánoc 25. prosince. Proti se vyslovila jen necelá třetina, přičemž loni to bylo bezmála 60 procent. Telefonický průzkum však zohlednil pouze Ukrajince žijící v oblastech kontrolovaných kyjevskou vládou, připomněla DPA.

Vánoce slaví 25. prosince také pravoslavné církve v Bulharsku, Rumunsku a Řecku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář