Na území Olomouckého kraje vzniká Arcibiskupská stezka, má přes sto kilometrů

Olomouc – Na území Olomouckého kraje vznikne ještě letos Arcibiskupská stezka, jejímž cílem bude upozornit poutníky i turisty na místa spjatá s bohatou historií. Stezka propojí již existujicí turistické trasy a povede ze Svatého Kopečku přes Velkou Bystřici, Olomouc, Velký Týnec, kolem Dubu nad Moravou, přes Tovačov, Kojetín a Kroměříž až na Velehrad, řekli ČTK zástupci kraje a olomouckého arcibiskupství. Její celková trasa měří 108,5 kilometru. Trasa bude součástí projektu Cyrilometodějské poutní stezky, turisté se na ní budou orientovat i díky speciálnímu logu.

„Arcibiskupská stezka má propojit mimo jiné poutní místa Svatý Kopeček, Dub nad Moravou a Velehrad a také samotnou Olomouc nebo Kroměříž. Trasa tedy vede mnoha významnými místy naší arcidiecéze a zároveň je to součást Cyrilometodějské poutní stezky, která je certifikovanou kulturní stezkou Rady Evropy,“ řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Arcibiskupství od vzniku stezky očekává, že lidé procházející zmíněnými místy ocení nejen přírodní krásy a kulturní památky, ale také duchovní odkaz, který je s touto krajinou neodmyslitelně spjatý, doplnil.

SOUVISEJÍCÍSvatovavřinecká pouť přilákala na Sněžku stovky lidí z Česka i Polska

Na vyznačení Arcibiskupské stezky spolupracuje Olomoucký kraj s Centrálou cestovního ruchu, Klubem českých turistů a Evropskou kulturní stezkou svatého Cyrila a Metoděje, uvedla krajská zastupitelka Milada Sokolová. Projekt má podle ní hned několik cílů – posílit povědomí o slovanském odkazu, společných hodnotách, přiblížit historii regionu a také podpořit turistický ruch. „Cílem je zvýšení zájmu turistů o poutní turistiku,“ řekla ČTK Sokolová.

Na více než stokilometrové trase mohou zájemci například navštívit baziliku na Svatém Kopečku, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kokorách, zvonkohru v Brodku u Přerova odkazující na tradici výroby zvonů v této obci či poutní kostel Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou. V Nenakonicích by neměla ujít jejich pozornosti například barokní socha anděla s obrazem Panny Marie Dubské a v Tovačově se nabízí k návštěvě zámek s renesanční kaplí, popsal Štěpán Sittek z olomouckého arcibiskupství. Trasa poté vede také Kojetínem, který se může pochlubit kostelem Nanebevzetí Panny Marie s umělecky hodnotnou barokní výzdobou, a především také Kroměříží.

Dále projdou poutníci Kvasicemi s monumentálním barokním kostelem, v Bunči na ně čeká dřevěná lidová zvonička, v Jankovicích klasicistní kostel Nanebevzetí Panny Marie a o dva kilometry za nimi mohou narazit na Králův stůl – kámen připomínající tvarem stůl popsaný runovým písmem, který ve středověku sloužil jako hraniční kámen velehradského klášterního panství, doplnil Sittek. Přes Modrou poté stezka vede do svého cíle – Velehradu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. srpna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář