Na východě Čech se do Tříkrálové sbírky zapojí tisíce koledníků

Hradec Králové – Do lednové Tříkrálové sbírky se v hradecké diecézi, která zahrnuje území Královéhradeckého, Pardubického a části dalších sousedních krajů, zapojí tisíce koledníků. Sbírka začne 1. ledna a potrvá do 14. ledna. Nejvíce koledníků budou lidé na východě Čech potkávat kolem 6. ledna. Letos v lednu sbírka v diecézi vynesla rekordních 18,4 milionu korun a zapojilo se do ní téměř 15.000 dobrovolníků. ČTK to řekla Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové.

V Pardubicích bude nadcházející jubilejní 20. ročník sbírky zahájen v pondělí 6. ledna v 09:30 na Pernštýnském náměstí, kde královským trojicím požehná pomocný biskup Josef Kajnek. V Hradci Králové koledníkům požehná generální vikář Jan Paseka v úterý 7. ledna v 08:00 v katedrále svatého Ducha.

Jako koledníci se do Tříkrálové sbírky zapojí školáci, skauti, farníci, rodiče s dětmi. „Koledníky lidé poznají podle toho, že vybírají příspěvky do úředně zapečetěné pokladničky s charitním logem a obdarovávají dárce cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky bude mít u sebe průkaz,“ uvedla Karasová.

Koledování doprovodí řada akcí, například koncerty a průvody, živé betlémy a různé hry. Například v Poličce na Svitavsku zahájí sbírku 11. ledna živý betlém s 50 postavami, zvířátky a průvodem koledníků s králi na koních. V Jičíně připravují na 5. ledna benefiční pořad Betlémská hvězda. Tříkrálové průvody budou v Ústí nad Orlicí, Letohradu, Lanškrouně, Dolní Dobrouči. Tříkrálové koncerty zazní v Neratově, Trutnově, Pardubicích, České Třebové, Jaroměři či v Ústí nad Orlicí. Podrobný přehled akcí je na webuhradecké charity.

Výtěžek sbírky půjde na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Například na Královéhradecku a Pardubicku budou koledníci prosit o dar na podporu hospicové péče. Oblastní charita Červený Kostelec z vybraných peněz vymění stará okna v Domově sv. Josefa pro nemocné s roztroušenou sklerózou v Žirči. Část výnosu sbírky poputuje na humanitární projekty do Indie.

Poprvé tuto největší dobročinnou sbírku v ČR spojenou s tradičním koledováním uspořádali v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. O rok později se Tříkrálová sbírka rozšířila po celé zemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 30. prosince 2019  Foto: trikralovasbirka.cz

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář