Na východě Čech se do Tříkrálové sbírky zapojí tisíce koledníků

Hradec Králové – Tisíce koledníků vyrazí v nejbližších dnech do ulic měst a obcí na východě Čech, aby od lidí získali příspěvky do pokladniček Tříkrálové sbírky. Při posledním ročníku sbírky v lednu 2018 se v královéhradecké diecézi, která zahrnuje území Královéhradeckého a Pardubického kraje a části několika dalších krajů, vybralo rekordních více než 17,5 milionu korun. ČTK to dnes řekla Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové.

V Pardubicích byl nadcházející 19. ročník sbírky zahájen ve čtvrtek 3. ledna v 09:30 na Pernštýnském náměstí, kde královským trojicím požehná pomocný biskup Josef Kajnek. V Hradci Králové koledníkům požehná biskup Jan Vokál v úterý 8. ledna v 08:00 v katedrále Svatého Ducha.

Nejvíce koledníků budou lidé na východě Čech potkávat kolem 6. ledna. „Nejčastěji budou koledovat školáci, skauti, farníci a rodiče s dětmi. Koledníky poznají lidé podle toho, že vybírají příspěvky do úředně zapečetěné pokladničky s charitním logem a obdarovávají dárce cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky bude mít u sebe průkaz,“ uvedla Karasová.

Koledování doprovodí řada akcí, například tříkrálové koncerty a průvody, živé betlémy, různé hry. Tři králové na koních povedou průvod k živému betlému 5. ledna v Poličce. V Jičíně připravují na 6. ledna benefiční pořad (ne)vážné muziky Betlémská hvězda. Tříkrálové koncerty budou v Jaroměři, Neratově, Trutnově, Červeném Kostelci, Pardubicích, Ústí nad Orlicí či v Přelouči.

Výtěžek sbírky půjde na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Část výnosu sbírky poputuje na humanitární pomoc do zahraničí. Například na Královéhradecku budou koledníci prosit o dar na podporu domácí hospicové péče. Trutnovská charita z vybraných peněz zakoupí dávkovače léků pro zdravotní službu a domácí hospicovou péči.

Poprvé tuto největší dobročinnou sbírku v ČR spojenou s tradičním koledováním uspořádali v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. O rok později se Tříkrálová sbírka rozšířila po celé republice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: trikralovasbirka.cz

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář