Na Vysočině se při červnové Noci kostel otevře přes 90 duchovních staveb

Jihlava – Na Vysočině se při červnové Noci kostelů otevře přes 90 duchovních staveb. Lidé si v pátek 7. června mohou prohlédnout římskokatolické, evangelické kostely i kostely Československé církve husitské. V programu jsou také koncerty a výstavy. V jihlavském kostele svatého Ignáce se lidé dostanou do jindy nepřístupných kostelních krovů a k nejstaršímu hodinovému stroji v Jihlavě. Na žďárské Zelené hoře bude součástí programu žehnání restaurovaných varhan. Vyplývá to z webuorganizátorů.

Ve Žďáru nad Sázavou se otevřou čtyři kostely a kaple svaté Barbory. V poutním kostele svatého Jana Nepomuckého připomene výstava fotografií nedávno ukončenou rekonstrukci ambitu a kostela Zelené hory. Požehnání opravených varhan bude ve 21:30.

SOUVISEJÍCÍGodzone na Noci kostelů v Hradci Králové

Do synagog se zájemci dostanou ve Velkém Meziříčí a v Třebíči. V Třebíči bude otevřeno sedm církevních památek. Bigbítová bohoslužba bude od 18:30 v kostele Českobratrské církve evangelické v Bráfově ulici. Je to kostel z roku 1910. Do tamní románsko-gotické baziliky svatého Prokopa začne před 18:00 zvát zvonění zvonů, prohlídky se budou týkat i krypty a ochozu za oltářem.

V Jihlavě bude možné při Noci kostelů navštívit šest kostelů a modliteben. V Havlíčkově Brodě se jich otevře sedm, mezi nimi kaple z konce 19. století v areálu nemocnice a opravovaný kostel svaté Kateřiny na břehu Sázavy.

Přístupná bude na Vysočině řada venkovských kostelů. Kostel v Bobrové na Žďársku, přestavěný Janem Blažejem Santinim-Aichlem, chystá i výstavu liturgických předmětů a rouch. Otevřený bude také další Santiniho kostel v Obyčtově. V Netíně na Žďársku bude 7. června kromě poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie možná prohlídka kaple v hrobce rodu Lobkowiczů. V Chotěboři zazní v kapli svaté Anny nově osazené harmonium. Dva půlhodinové koncerty bude mít hráč na harmonium a sběratel Ondřej Mucha.

Počet kostelů otevíraných při této příležitosti se na Vysočině postupně zvyšuje. Vloni se k Noci kostelů v kraji přihlásilo osm desítek míst, o rok dříve to bylo přes 60 církevních staveb.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde se v roce 2005 uskutečnila první Noc kostelů. V Česku je v letošním 16. ročníku přihlášených okolo 1750 kostelů. Letošní program připomene i 120 let od úmrtí hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841 až 1904).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Ignáce

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář