Na Vysočině se při červnové Noci kostelů otevře osm desítek chrámů, víc než loni

Jihlava – Na Vysočině se při červnové Noci kostelů otevře osm desítek chrámů a modliteben, větší počet než před rokem, kdy se k akci v tomto kraji připojilo přes 60 církevních staveb. Lidé si mohou prohlédnout římskokatolické, evangelické kostely i kostely Československé církve husitské. Organizátoři to uvedli na webu.

Farníci připravují přednášky, koncerty, výstavy i kavárny. Přístupné někde budou věže, podkroví a kůry, v Gabrielce u Kamenice nad Lipou bude mimořádně zpřístupněná hrobka pod hřbitovní kaplí. Noc kostelů bude 2. června, program někde začne v 17:00, někde o hodinu později. 

SOUVISEJÍCÍNoc kostelů v Královéhradeckém kraji zpřístupní více než 80 kostelů a modliteben

Největší počet církevních staveb se otevře v Třebíči, kde bude program na osmi místech. V kostele svatého Martina zazní fanfáry a pak vystoupí žáci základní umělecké školy, bude tam výstava liturgických oděvů, fungovat bude farní kavárna. V bazilice svatého Prokopa bude otevřená i opatská kaple, krypta a trpasličí galerie, v bylinkové zahrádce bude možné ochutnat mešní vína. V Havlíčkově Brodě bude přístupných pět kostelů a modliteben, v Jihlavě, stejně jako ve Žďáru nad Sázavou, se k Noci kostelů připojí čtyři místa.

Bohatý program připravuje například také kostel svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Kněz Tomáš Holcner přiblíží loni dokončené opravy barokního chrámu, návštěvníci se budou moci podívat pomocí 3D brýlí na monumentální fresku nad hlavní lodí, dostanou se do věže i na hlavní kůr s varhanami.

Otevřou se také venkovské kostely a kaple. V Horním Studenci u Ždírce nad Doubravou to bude kostel svatého Václava i s roubenou zvonicí krytou šindelem, která je vedle něj. Prohlídky budou v čerstvě opravené kapli Nejsvětější Trojice, jedné z mála zachovaných hornických kaplí na Vysočině, která je u Švařce na Žďársku. Události z 50. let minulého století připomenou organizátoři v Číhošti na Havlíčkobrodsku.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde se v roce 2005 uskutečnila první Noc kostelů. V roce 2009 akce překročila hranice, v Česku se tehdy otevřelo 25 kostelů a modliteben. V letošním 15. ročníku jich je přihlášených přes 1700.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář