Na zahájení Svatovítských varhanních večerů dnes zahraje Miroslav Kejmar

Praha – Na zahájení 10. ročníku Svatovítských varhanních večerů dnes v pražské katedrále sv. Víta zahraje trumpetista Miroslav Kejmar. Dlouholetého člena a sólistu České filharmonie na vystoupení u příležitosti jeho 80. narozenin, které připadnou na 3. července, doprovodí titulární varhaník a regenschori katedrály sv. Víta Josef Kšica. Program zahájí Preludium, fuga a variace op. 18 Césara Francka.

Zakládající člen souboru Pražských žesťových sólistů Kejmar se narodil v roce 1941 v Kladně. Studoval na Vojenské hudební škole a ve studiu pokračoval na Pražské konzervatoři a na AMU u profesora Václava Paříka. Již v době studií hrál v orchestrech Hudebního divadla v Karlíně, Divadla na Vinohradech, ve Filmovém symfonickém orchestru, ale také v řadě orchestrů tanečních – Orchestru Václava Hybše, orchestru Karla Gotta nebo Karla Vlacha. Jeho nástupem v roce 1970 a s následným postem sólotrumpetisty získala Česká filharmonie hudebníka, který se výrazně podílel na celkovém zvuku tohoto orchestru.

Profesor Pražské konzervatoře Kejmar desítky let patří k nejvýznamnějším českým sólistům. Jako sólový hráč je známý nejen v Evropě, ale i v Japonsku. Na svém repertoáru má mnoho koncertů od barokní po soudobou hudbu a jeho diskografie obsahuje nejzásadnější díla trumpetové literatury. V roce 1998 byl přizván ke spolupráci s prestižním souborem Ten of the best, který se skládá z deseti nejlepších trumpetistů světa.

Svatovítské varhanní večery nabídnou do 27. července pět koncertních večerů, na nichž vystoupí přední čeští i zahraniční varhaníci. V rámci druhého koncertu se ve varhanní verzi slavné Dvořákovy Mše D-dur představí rovněž Pražský katedrální sbor. Zbývající tři večery budou patřit již výhradně varhaníkům a novoromantickému nástroji z dílny Josefa Mölzera. Koncerty začínají v 19:00. Festival pořádá Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu. Kompletní program a další informace se nacházejí na stránkách festivalu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – katedrála sv. Víta

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář