Na židovskou školu v Montrealu opět kdosi střílel, zranění nikdo neutrpěl

Montreal – Neznámý pachatel dnes kolem páté ráno místního času (kolem 11:00 SEČ) střelbou poškodil fasádu montrealské ješivy, židovské školy v centru města. Zranění nikdo neutrpěl, v Montrealu jde však už o třetí podobný incident za poslední týden, píše agentura Reuters. Nárůst antisemitsky motivovaných incidentů v Kanadě velmi pravděpodobně souvisí s pokračující válkou mezi hnutím Hamás a Izraelem na Blízkém východě.

Není jasné, zda dnešní incident přímo souvisí se dvěma podobnými ze čtvrtka, kdy se objevily otvory po projektilech ve vstupních dveřích dvou jiných židovských škol v Montrealu. Zástupce místní židovské komunity Mayer Feig řekl Reuters, že činy jako ten dnešní mají za cíl „zastrašit židovské obyvatelstvo“ Montrealu.

SOUVISEJÍCÍKřesťané musí odsoudit nenávist vůči židům nebo muslimům v Evropě a zakročit proti násilí, tvrdí EEA

Nárůst antisemitsky nebo protiislámsky motivovaných deliktů eviduje kanadskápolicie také v Torontu. Od 7. října, kdy ozbrojenci hnutí Hamás zaútočili na Izrael, se jich podle policie stalo více než za celý loňský rok. Premiér Justin Trudeau nárůst antisemitismu a islamofobie v Kanadě označil za „děsivý“, píše veřejnoprávní stanice CBC.

„Molotovovy koktejly vrhané na synagogy, hrozivé výhrůžky zasílané židovským podnikům – tohle musí přestat. My jako Kanaďané takoví nejsme. V Kanadě je něco takového nepřijatelné, tečka,“ řekl Trudeau tento týden cestou na stranické setkání v Ottawě. „Vyjádření nenávisti vůči muslimům, vůči Palestincům, vůči komukoliv, kdo mává palestinskou vlajkou, je nepřijatelné,“ dodal premiér.

Trudeau je jedním ze západních lídrů, kteří volají po „humanitárních pauzách“ v bojích v Pásmu Gazy, a přitom uznává právo Izraele na vojenskou reakci na útoky Hamásu ze 7. října. Kanada, stejně jako Evropská unie nebo Spojené státy, považuje Hamás za teroristickou organizaci.

Izrael nyní provádí rozsáhlé vojenské operace v Pásmu Gazy s cílem zlikvidovat příslušníky Hamásu a infrastrukturu tohoto islamistického hnutí. Snaží se tak eliminovat riziko, že Hamás zopakuje útok ze 7. října, kdy jeho bojovníci vtrhli do jižního Izraele, zabili téměř 1200 civilistů a dalších asi 240 unesli do Pásma Gazy jako rukojmí. Vášně mezi propalestinskými a proizraelskými komunitami v západních státech vyvolává především vysoký počet civilních obětí v Pásmu Gazy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. listopadu 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář