Náboženské organizace žalují administrativu Donalda Trumpa

Washington – Tři náboženské organizace zapojené do pomoci uprchlíkům v USA žalují administrativu prezidenta Trumpa. Důvodem k tomuto nezvyklému kroku je nedávno přijaté vládní nařízení, které jim podle jejich názoru brání praktikovat víru, což je porušením federálního zákona.

Příslušné nařízení uděluje místním úředníkům pravomoc blokovat přesídlení uprchlíků a tvrdí, že vláda může najít domovy pro uprchlíky nacházející se v USA „pouze v těch místech, ve kterých jim to jak státní, tak místní samosprávy“ písemně povolily.

Židovská organizace pro pomoc uprchlíkům (HIAS), Church World Service (CWS) a Luteránská společnost pro pomoc imigrantům říkají, že takové nařízení brání praktikovat víru, protože jejich mise je plnit jejich náboženské poslání a postarat se o cizince.

V stížnosti se uvádí, že příkaz porušuje federální zákon, který v současné době nedává státní a místní samosprávě právo veta nad přesídlením uprchlíků.

„Toto nařízení není o posílení státu a místních úřadů v procesu přesídlení uprchlíků,“ řekl generální ředitel HIAS Mark Hetfield, „když vláda dává jedině jednotlivým úřadům moc o tom rozhodovat, tím vlastně zabraňuje jiným organizacím se na tomto procesu při přesídlení uprchlíků zúčastnit.“

Trumpův zásah při přesídlení uprchlíků znamenal pro devět organizací pracujících v USA, které spolupracují s federální vládou, komplikace při hledání nových domovů pro uprchlíky. Šest z těchto náboženských organizací byly nuceny propouštět zaměstnance a zavírat kanceláře, protože jejich pracovní příležitosti klesají. Prezident Donald Trump stanovil maximální hranici pro rok 2020 pro uprchlíky na pouhých 18 000 lidí. Prezident Barack Obama v posledním rok v úřadě dal strop na 110 000 osob žádajících pobyt v USA.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 28. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář