Nájemce Jindřišské věže chce jednat o prodeji vestavby v památce

Praha – Jednatel společnosti Jindřišská věž, která má v pronájmu Jindřišskou věž v Praze, chce jednat o prodeji vnitřní vestavby středověké památky. Věž nabízí k prodeji pražské arcibiskupství, které v neděli uzavře příjem nabídek. Firma má věž v pronájmu do roku 2044, ziskem z pronájmu umořuje investici, kterou do vnitřního vybavení investovala, řekl dnes ČTK zástupce majitele David Černý. Cenu, kterou společnost bude požadovat, neuvedl. Měla by ale podle něj odpovídat tomu, že firma by měla mít věž v pronájmu ještě dvě desítky let.

Arcibiskupství věž nabídlo za 75 milionů korun, zájemců je přes 30 a cena se podle nabídek vyšplhala přes sto milionů korun, uvádí arcibiskupství.

Jednatel společnosti Jindřišská věž, s. r.o. Martin Podzimek upozornil, že je majitelem vestavby ve věži, která vznikla v letech 2000 až 2003. Jde podle něj o samostatnou stavbu umístěnou ve zdech historické budovy věže. „V nájemní smlouvě uzavřené mezi arcibiskupstvím a mou společností je uvedeno, že je společnost Jindřišská věž, s. r. o. majitelem vnitřní stavby až do konce nájemního vztahu v roce 2044 a poté bude teprve převedena do vlastnictví budoucího majitele Jindřišské věže. Jsem připraven jednat o prodeji vnitřní vestavby věže, aby budoucí majitel mohl s Jindřišskou věží zcela disponovat. Chci tak předejít případným budoucím sporům se stávajícím či budoucím majitelem,“ uvedl dnes Podzimek.

SOUVISEJÍCÍ Zájemců o koupi Jindřišské věže v centru Prahy jsou tři desítky


Černý doplnil, že arcibiskupství prodává samotnou původní stavbu věže a nový majitel by si při vstupu do věže musel jako každý příchozí třeba koupit vstupenku.

Jednání s nájemcem připustil v rozhovoru s ČTK ve středu i generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík. Arcibiskupství eviduje třicítku zájemců o koupi věže. Vzhledem k množství zájemců bude podle Balíka proces prodeje asi vícekolový. Nabídku na koupi věže podala i Praha. Arcibiskupství předpokládá, že středověká věž v centru Prahy by mohla mít nového majitele do půl roku.

Pražské arcibiskupství se koncem loňského roku rozhodlo turisticky atraktivní věž, která neslouží sakrálním účelům, prodat jako nepotřebný a z ekonomického hlediska nevýhodný majetek.

Věž podle dřívějšího Balíkova vyjádření vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun. Pro církev by to v tuto chvíli byla chyba, protože i kdyby sehnala grant, většinu by musela dát z vlastního, uvedl. Dlouhodobý nájemce podle něj budovu zhodnotil.

Církev se novým nastavením hospodaření snaží připravit na dobu, kdy přestane od roku 2030 dostávat od státu peníze na svou činnost od státu. Pražská arcidiecéze se rozhodla investovat do nájemního bydlení v Praze. Chce do něj do roku 2025 vložit téměř tři miliardy korun a plánuje mít tisíc bytů. Půjde o nákup nových nemovitostí, opravy činžovních domů i vlastní development.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jindřišská věž

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář