Nákaza koronavirem pronikla do církevního domova v Jablunkově

Ostrava – Nákaza koronavirem se dostala do domova pro seniory na Frýdecko-Místecku. Hygienici v souvislosti s tímto ohniskem zaznamenali 64 nemocných. Oznámili to ve středu v tiskové zprávě, místo výskytu nákazy blíže nespecifikovali. Podle informací ČTK nákaza pronikla do církevního Domova sv. Alžběty v Jablunkově, který provozuje Konvent sester alžbětinek v části klášterního objektu.

Podle hygieniků onemocnělo covidem 29 klientů domova, 30 zaměstnanců, čtyři rodinní příslušníci a další člověk pravidelně navštěvující přilehlý kostel. Podle důvěryhodného zdroje ČTK nákazu do domova s největší pravděpodobností přinesl nějaký zaměstnanec po návštěvě galanterie, v níž prodávala koronavirem nakažená žena, která o své nemoci nevěděla.

Náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL) dnes ČTK potvrdil, že se nákaza objevila v zařízení na Jablunkovsku. Podle něj zástupci domova s krajem komunikují a dostali potřebné ochranné pomůcky jako štíty, overaly, respirátory FFP2 nebo rukavice. Navrátil uvedl, že klienti nechtějí převoz do nemocnice a chtějí zůstat v domově, kde jsou zvyklí. Většina z nich je podle něj bez příznaků.

„Krajská hygienická stanice přijala bezprostředně opatření a vydala mimořádné opatření v celém areálu domova pro seniory, které ukládá provedení ohniskové dezinfekce, průběžnou dezinfekci, zakazuje návštěvy. Také není dovoleno přijímat nové klienty, ukládá zajištění používání ochranných pomůcek, zajištění zdravotního screeningu klientů i personálu a tak dále,“ uvedli hygienici.

Dodali, že hasiči dnes v domově dělají jednorázovou ohniskovou dezinfekci, rovněž v kostele a přilehlých budovách. Po dobu trvání mimořádných opatření bude v kostele platit zákaz bohoslužeb pro veřejnost.

Zajištěny podle hygieniků budou odběry PCR testu u kněze a lidí, kteří mu asistují při bohoslužbách. „Návštěvníci, kteří se pravidelně účastnili bohoslužeb, budou dohledáni a bude u nich zajištěno provedení odběrů PCR testu,“ uvedli hygienici.

Nákaza se do několika sociálních zařízení v regionu dostala už dříve. Naposledy například do Domova pro seniory Havířov, kde se nakazilo přes 25 seniorů a zaměstnanců, dva lidé nákaze podlehli.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – Jablunkov, ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář