Nalezená schránka v kostele v Hulíně obsahovala dokumenty a mince

Hulín – Při opravě střechy kostela svatého Václava v Hulíně na Kroměřížsku našli řemeslníci schránku s písemnostmi a mincemi z 18. až 20. století. ČTK to v úterý sdělila mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová.

„V plechové schránce byl v papírovém obalu převázaném provázkem uložen svazek listin – z toho jedna byla datovaná 6. května 1920, a dále svazek poškozených dokumentů, přičemž na jednom z nich byl patrný rok 1795, na jiném datum 1. února 1885, ovšem s ohledem na nebezpečí poškození nebyly tyto listiny blíže zkoumány. Připojeno bylo také deset kusů mincí rozdílné velikosti a různého data – některé z roku 1885,“ uvedl farář Jiří Kopřiva.

Řemeslníci nález předali faráři, který o něm informoval památkáře z krajského odboru kultury, starostu města Hulína a krajského radního pro kulturu a památkovou péči Miroslava Kašného (KDU-ČSL). V pondělí se zástupci kraje i města sešli na hulínské faře a schránku otevřeli.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o cenné archiválie, které vyžadují odbornou analýzu a ošetření, předali jsme tento nález Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a nyní čekáme na posouzení stavu předaných předmětů a písemnou zprávu zpracovanou odbornými restaurátory a konzervátory našeho muzea. Právě proto, že kostel v Hulíně představuje výjimečnou kulturní památku mimořádného významu a střecha byla v havarijním stavu, se Zlínský kraj na opravě kostela v Hulíně významně finančně podílí,“ uvedl Kašný.

Nález je událostí i pro město Hulín. „Jsme si vědomi toho, že kostel s farou jsou historicky nejcennějšími objekty, které v Hulíně máme, a oprava těchto památek je pro město velmi důležitá, proto ji také finančně dotujeme významnými částkami. Že se při otevření schránky takto doslova dotkneme historie, je nevšední zážitek,“ uvedl starosta Roman Hoza (ODS).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – kostel v Hulíně

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář