Náměšť nad Oslavou se letos poprvé připojí ke čtení jmen obětí holokaustu

Náměšť nad Oslavou – Náměšť nad Oslavou na Třebíčsku se letos poprvé připojí k veřejnému čtení jmen obětí holokaustu. Akce se koná při příležitosti dne, který má v hebrejštině název Jom ha-šoa ve ha gvura a připomíná se jako Den holokaustu a hrdinství. V úterý 18. dubna ve 14:00 zazní na Masarykově náměstí jména obětí podle seznamu poskytnutého Institutem Terezínské iniciativy (ITI). Osud Židů z Náměště nad Oslavou ještě podle vedoucího náměšťského kulturního střediska Luďka Strašáka město přesně zpracované nemá, pracuje na tom ale Jana Šplíchalová z Židovského muzea v Praze, která bude mít v úterý v náměšťské sokolovně svoji přednášku.

„Víme, že tahle akce funguje v různých místech. Řekli jsme si, proč bychom se i my nemohli připojit k dobré věci, proč bychom nemohli ukázat to, co se dělo. A rádi bychom využili i tu edukační aktivitu, přednášku paní Šplíchalové, aby se o této problematice víc vědělo. Myslím si, že konkrétně u nás v Náměšti je to trochu zapomenutá historie,“ řekl Strašák. Přednáška nazvaná Kam zmizeli? bude v úterý od 17:00.

SOUVISEJÍCÍ –

SOUVISEJÍCÍPamětníci a politici si společně připomínají památku obětí holocaustu

Janě Šplíchalové se zatím podařilo zjistit, že holokaust měl v Náměšti nad Oslavou 14 obětí. Byli to lidé, kteří měli poslední bydliště v Náměšti nad Oslavou a byli deportováni většinou přímo do terezínského ghetta a potom dál na východ. „Je tam jedna výjimka, je to osoba, která byla zatčena ještě před hromadnými deportacemi z nějakých důvodů, které byly v hledáčku gestapa nebo místní policie,“ řekla ČTK Šplíchalová.

Oběti holokaustu z Náměště nad Oslavou podle ní byly členy asi pěti rodin usazených ve městě už v době sčítání obyvatelstva v roce 1921. „Jednalo se o osoby, které měly k tomu místu, k Náměšti delší vztah tím, že tam bydleli už jejich předkové a podnikali tam, děti tam chodily do školy,“ řekla Šplíchalová.

Všichni náměšťští Židé, mimo dříve zatčených, odjížděli do koncentračních táborů z Třebíče v transportu označeném Aw 22. května 1942.

Den holokaustu a hrdinství, u jehož příležitosti se vzpomínkové čtení koná, je pohyblivý svátek. Datum je odvozeno ode dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu, kdy se jeho poslední obyvatelé pokusili vzdorovat deportacím do vyhlazovacích táborů. Hlavní boje začaly 19. dubna 1943, nacisté houževnatý odpor potlačili po měsíci.

Čtení jmen židovských vězňů a zavražděných se koná od roku 2006 v řadě měst, letos jich je podle ITI 24.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář