Namísto obchodního centra památník holocaustu. Srbsko připravuje novou legislativu

BĚLEHRAD – Srbsko přijme legislativu, která umožní, aby bylo v Bělehradě postaveno pamětní centrum, které by upomínalo na desítky tisíc Židů, Romů a Srbů, kteří zde byli zabíjeni během druhé světové války nacisty. Cílem je předejít komerčnímu využití dvou čtvrtí v srbské metropoli, kde stávaly dva koncentrační tábory.

Návrh zákona se bude projednávat srbském parlamentu v listopadu a podle Effraima Zuroffa z Centra Simona Wiesenthala, který se minulý čtvrtek setkal se srbským prezidentem Aleksandrem Vučićem, k tomu výrazně přispěla místní židovská komunita. Finance k projektu podle něj poskytne srbská vláda. Staro sajmište je obchodním komplexem postaveným v Bělehradě, tehdy hlavním městě Jugoslávie, roku 1937. Po nacistické invazi do Srbska roku 1941 se stal koncentračním táborem, kde zahynulo 30 tisíc lidí, včetně 7 tisíc Židů.

Po pádu komunistického režimu bylo Staro sajmište, ale i další místo nacistického koncentračního tábora v dnešním Srbsku, Topovske Šupe, státem rozprodáno. Nicméně z velké míry obě místa zůstala nedotčena developery. Část Starého sajmiště byla po válce využita například jako výtvrné ateliéry, noční klub, restaurace nebo školka. Kromě toho se tam také nacházela místní pobočka Progresivní strany Srbska současného prezidenta Vujčiće.

Na pozemcích místa Topovske Šupe, které vlastní společnost Delta Holding, je však již plánováno vybudování nákupního centra v hodnotě 220 milionů USD. Tomu by šlo zabránt povinným vyvlastněním za náhradu, jak je navrženo v textu budoucího zákona.

Koncentrační tábor Topovske Šupe byl utvořen pro Židy z Banátu a Romy a v době jeho zrušení v prosinci 1941 se v něm nacházelo na 4 tisíce vězňů. Ženy a děti z něj byly posléze transportovány do tábora Staro sajmište a muži do různých dalších lokací, kde byli zabiti. Od března do května 1942 byli všichni židovští vězni tábora Staro sajmište zabíjeni v nákladních automobilech s dovnitř zavedenými výfukovými plyny, tzv. dušegupkách. Šlo o 6280 žen a dětí. Následně bylo Srbsko prohlášeno za Judenrein, čili očištěné od Židů. Srbsko bylo po Estonsku druhou evropskou zemí, kterou Berlín roku 1942 takto označil.

 

Zdroj: Ztis.cz  Datum: 7. září 2019  Foto: Wikipedie – Bělehrad

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář