Napjatý protest na policejní stanici v Iowě skončil v míru, když důstojníci a protestující spolu poklekli

Des Moines – Napjatý protest před policejním ředitelstvím v Des Moines, Iowa, v neděli v noci skončil nečekanou ukázkou pokojné solidarity, protože desítky důstojníků souhlasily s výzvami protestujících, aby poklekli na počest George Floyda, černocha, který zemřel rukou minneapoliské policie. Demonstranti se shromáždili na ulici před policejním ředitelstvím a měli obavy, že policie použije slzný plyn a pepřový sprej a začne zatýkat.

Krátce před jednadvacátou hodinou všichni protestující poklekli a řekli policii, že ctí památku George Floyda, muže, který zemřel v Minneapolis, když policejní důstojník mu kolenem přitiskl krk, aby nemohl dýchat.

Protestující pak vstali, zvedli ruce a křičeli: „Nestřílejte!“ Následovala hlučná výměna názorů, kdy protestující tvrdili, že pokud by s nimi důstojníci poklekli na Floydovu počest, rozešli by se. Na naléhání na pastora z místní komunity poklekli důstojníci policie Des Moines Irvin Franklin a Jack Kamerick a modlili se. Pastor hovořil s protestujícími a důstojníky a přesvědčil protestující, aby ujistili ostatní důstojníky, že odejdou v klidu, pokud pokleknou všichni důstojníci na okamžik ticha a modlitby za Floyda.

Minutu po deváté zbývající důstojníci klečeli. Další skupina strážníků se přiblížila k davu ze severu a vyzvala je, aby se rozptýlili. Pastor znovu vyjednával mezi oběma skupinami a poté, co protestující skandovali „klekněte,“ a někteří z nich potvrdili, že pokud by to důstojníci udělali, pokojně by odešli, tito důstojníci také poklekli. Dav zajásal, pak všichni vstali a byli pryč během několika minut, ačkoli jeden demonstrant vyzýval, aby se vrátili v pondělí „ve stejnou dobu, na stejné místo“.

Na místě byl policejní náčelník Dan Wingert, který ocenil činy svých důstojníků a demonstrantů. „Máte muže a ženy, kteří znají rozdíl mezi správným a špatným a máte komunitní vztahy, které to respektují,“ řekl Wingert. „O tom to celé bylo. To je úspěch.“

Před zahájením protestu Willie Bradley, 33letá studentka univerzity v Iowě, řekla, že doufá v mírový protest, který by umožnil určitý dialog s policií. „Nenávidíme policii, prostě nenávidíme jednotlivce, kteří nesmyslně zabíjejí. A myslím si, že potřebujeme, aby policie chránila a sloužila, zejména neozbrojeným černochům a ženám. A myslím si, že musíme vést tento dialog,“ řekla. Na samostatném protestu poblíž Merle Hay Mall asi o dvě hodiny později se státní zástupce Jak Abdul-Samad pokoušel vyjednat podobné uspořádání, naléhal na protestující, aby poklekli a pak se mírumilovně rozptýlili, pokud s nimi důstojníci také pokleknou a pomodlí se. Tento protest pokračoval navzdory naléhání Abdul-Samada.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 3. června 2020  Foto: YouTube

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Vzhledem k tomu, že ve většině městech kde násilnosti probíhají jsou demokraté u moci….není divu, že se k násilnostem přidávají i policisté když je jejichž nadřízený je levicový demokrat.

    Případ v Iowě by byl super ukázkou toho jak se mají řešit spory….v tomto případě bych se ale přiklonit k tomu, že to bylo předem připravené divadélko pro média.

    Doufejme, že to nevyústí v občanskou válku ale to by byli levicové demokraté sami proti sobě…“revoluce“ by je pohltila tak jak tomu bylo vždy.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář