Narendra Modi se označil za vítěze, co to znamená pro křesťany v Indii?

Indický premiér Narendra Modi se vyhlásil za vítěze voleb v nejlidnatější demokratické zemi na světě.

Modi využil vlny nacionalismu, která byla zapříčiněna sebevražedným bombovým útokem v polovině února, v němž pákistánští militanti zabili 40 indických bezpečnostních pracovníků. Následovaly vzájemné nálety každé země na území druhého státu, uvádí portál CRUX.

Strana BJP premiéra Modiho, spolu se spojenci, získala 353 křesel v parlamentu a připravila mu cestu stát se prvním premiérem v posledních desetiletích, který se vrátil k vládě s ještě silnějším mandátem.

Jeho zvolení ale vyvolává naléhavé otázky o budoucnosti náboženských menšin v jedné z nejvíce se rozvíjejících velmocí na světě, včetně té křesťanské.

Modi je lídrem pravicové hinduistické nacionalistické skupiny. Portál CRUX Modiho označil za Donalda Trumpa Indie – i on apeluje heslem Indie pro Indy – a identifikuje skutečného Inda s hinduismem. Menšinové náboženské skupiny jsou označeny za „neindické“ a jsou tolerované v dobrých časech a aktivně pronásledované v těch špatných.

Dnes jsou indická hinduistická hnutí více definována silou, pro kterou země vynalezla nový pojem, spojovaný s barvou roucha hinduistických duchovních, takže dané slovní spojení znamená snahu o podporu hinduistických hodnot, až do úrovně dát jim sílu zákona, což má za následek vznik jakési hindské verze šaríe.

Severovýchodní indický stát Orissa byl dějištěm nejsilnějšího protikřesťanského pogromu počátku 21. století. V roce 2008 skončila řada nepokojů, když zahynulo až 500 křesťanů, připomíná CRUX. Mnozí z nich přišli o život hinduistickými radikály používající mačety a tisíce dalších bylo zraněných a nejméně 50 000 lidí zůstalo bez domova.

Tento pogrom je pouze nejzřetelnějším příkladem protikřesťanského násilí v Indii. Šetření soudu v březnu 2010 zjistilo, že křesťané ve státě čelili více než 1 000 útokům každých 500 dní, což znamená průměrně dva útoky denně.

Open Doors, organizace monitorující pronásledování křesťanů, v současné době řadí Indii na 10. místo z hlediska hrozeb pro místní církev.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Narendra Modi

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář