Národní mše připomněla v době předsednictví českého patrona, sv. Václava

Vatikán – V bazilice sv. Petra ve Vatikánu se ve středu konala česká národní mše. Na tradiční svatováclavské oslavy letos do Říma kromě poutníků a představitelů české katolické církve přijela také řada hudebníků. Speciálně pro středeční mši totiž zkomponoval hudební doprovod skladatel a dirigent Jan Zástěra. V bazilice, jednom z největších kostelů na světě, hrála Severočeská filharmonie Teplice a zpíval Kühnův smíšený sbor.

Ve svatopetrské bazilice je oltář sv. Václava, díky tomu jsou ČR a Francie jedinými zeměmi, které tam mohou sloužit národní mše. Tu dnešní u příležitosti svátku sv. Václava sloužil litoměřický biskup Jan Baxant. Sloužil ji před hlavním oltářem, jehož součástí je také vitráž z dílny novoborských sklářů, tedy také z litoměřické diecéze. Mši zakončilo procesí právě k oltáři sv. Václava. Zazněla také česká hymna a Svatováclavský chorál.

SOUVISEJÍCÍPoutníci předali papeži dar od českých sklářů s upomínkou na sv. Václava

Bohoslužby se mezi mnoha pozvanými hosty zúčastnil i český velvyslanec ve Vatikánu Václav Kolaja a český ministr kultury Martin Baxa. „Akci považuji dnes, na svátek sv. Václava za velmi významnou, to, že proběhla bohoslužba v ústředním místě křesťanství. Zítra si připomeneme sv. Ludmilu. Jsou to postavy, které jsou spojené s úsvitem českých dějin, ale mluvící i k dnešní době. Myslím si, že součástí našeho předsednictví má být také to, že si připomínáme kořeny naše, ale i evropské. A bezpochyby sv. Ludmila a sv. Václav jako významné osobnosti z počátku křesťanství představují společný symbol celé Evropy,“ řekl po bohoslužbě ČTK Baxa.

Svatováclavské oslavy ve Vatikánu vyvrcholí ve čtvrtek večer provedením oratoria Nádech věčnosti, které vzniklo k loňskému 1100. výročí smrti sv. Ludmily. Složil je stejně jako dnešní novou skladbu Jan Zástěra, který je mimo jiné šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.

„S provedením jsem maximálně spokojený. Před třemi lety jsme dělali podobný projekt ve sv. Petru, tehdy to bylo u příležitosti 30. výročí kanonizace sv. Anežky. Díky tomu, že máme know how, jak to uspořádat v římských bazilikách, jsme byli znovu osloveni, zda bychom nepřispěli letos k oslavám svátku sv. Václava,“ řekl dnes Zástěra ČTK. Nádech věčnosti s pěvkyní Soňou Červenou v hlavní roli se zítra odehraje v bazilice sv. Jana v Lateránu, bude to teprve třetí jeho uvedení po loňské premiéře ve Vladislavském sále na Pražském hradě. „Každý z těch prostor, kde jsme ho uvedli, disponuje jinými možnostmi. Tudíž pan režisér Jiří Heřman dotváří to představení vždy přímo na místě, aby ho udělal co nejsugestivnější v daném prostoru. Každý prostor má navíc také jinou akustiku,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář