Národní pouť na Velehradě navštívilo zhruba 30.000 lidí z Česka i zahraničí

Velehrad – Národní pouť na Velehradě na Uherskohradišťsku navštívilo zhruba 30.000 lidí z Česka i zahraničí. Návštěvnost byla podobná jako loni. ČTK to řekl tajemník velehradských Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Dvoudenní akce vyvrcholila poutní mší na prostranství před velehradskou bazilikou. Česká republika dnes slaví státní svátek připomínající slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, velehradské cyrilometodějské slavnosti jejich odkaz připomínají. Dny lidí dobré vůle začaly ve čtvrtek a patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, běžně se jich účastní několik desítek tisíc lidí.

„Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Kořenek. Čtvrteční benefiční koncert Večer lidí dobré vůle ve Velehradě navštívilo podle organizátorů 20.000 lidí a vynesl 1,025 milionu korun. Loni byl výnos po koncertu 805.000 korun.

SOUVISEJÍCÍNuncius Okolo: Čechy sjednocuje smysl pro vlast, o sounáležitost se umí podělit

Cyrilometodějské slavnosti na Velehradě se konají 25. rokem. Dnešní poutní mši sloužil arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík, nechyběl pražský arcibiskup Jan Graubner, hlava české katolické církve, a biskupové z Čech, Moravy a Slezska. Kazatelem byl apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Po skončení poutní mše ocenila Česká biskupská konference (ČBK) několik významných osobností. Řád sv. Cyrila a Metoděje obdržel za celoživotní tvorbu křesťanských pořadů v médiích Jiří Florian, který se stal zakládajícím členem náboženského vysílání. V roce 2002 byl jmenován do funkce šéfa programu brněnského studia České televize. V roce 2005 se stal šéfdramaturgem Centra náboženské tvorby.

Děkovné uznání ČBK získal přední český barytonista Roman Janál, který se věnuje interpretaci staré i současné duchovní hudby. Děkovné uznání obdržel i muzikolog, loutnista, zpěvák, textař a muzikant Jiří Tichota. Jeho jméno je spojeno především s folkovou skupinou Spirituál kvintet, u jejíhož zrodu v roce 1960 stál. Pamětní medaile ČBK získali dětský klinický a poradenský psycholog, psychoterapeut a supervizor Jaroslav Šturma a osobní lékař čtyř posledních litoměřických biskupů Milan Zbořil.

Po poledni Velehradem zněl koncert dechové muziky, v 15:00 začne mše východní liturgie. V 17:00 pouť zakončí Cimbálová muzika Velehrad. Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku letos připomínají také 75 let od zveřejnění pastýřského listu Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky. K vidění je rovněž výstava Nezapomínejme na zločiny komunismu, 33 solitérů symbolizuje 33 kněží z Moravy, kteří zahynuli v době komunismu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. července 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář