Navzdory válce slaví židovský svátek na Ukrajině přes 35.000 poutníků

Kyjev – Navzdory trvající válce slaví více než 35.000 poutníků z řad chasidských Židů v ukrajinském městě Umaň v centrální části země židovský Nový rok, Roš hašana, oznámily dnes oblastní úřady. Oslavy začaly v pátek a potrvají do neděle. Většina poutníků přicestovala z Izraele, další z Francie a Spojených států, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

„Náboženské slavnosti u příležitosti svátku Roš hašana ve městě pokračují. Přijelo sem více než 35.000 poutníků,“ uvedl šéf oblastní správy Ihor Taburec. „Naše preventivní a posílená bezpečnostní opatření zajišťují požadovaný výsledek, tedy že se pouť odehraje bez výraznějších narušení,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍDo ukrajinské Umaně i přes varování úřadů dorazily tisíce židovských poutníků

Poutníci přijeli do Umaně navzdory nabádání ukrajinských i izraelských úřadů, aby se cestě kvůli ruské invazi a bojům raději vyhnuli. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle BBC poutníky upozorňoval, že v Umani nejsou protiletecké kryty. V předvečer svátku jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a společně dospěli k závěru, že město není s to postarat se o velký příliv návštěvníků.

Na místě slouží spolu s ukrajinskými strážci pořádku i izraelští policisté.

Ve čtvrti, ve které se poutníci shromažďují, úřady zakázaly prodej alkoholu, zábavné pyrotechniky, vzduchovek a plynovek a také hraček ve tvaru zbraní.

Umaň je poměrně daleko od fronty, ale koncem dubna zde přišlo o život 23 lidí poté, co ruská střela zasáhla panelový dům.

Svátek Roš hašana, jímž se slaví židovský Nový rok, připadá letos na 15. až 17. září. Do Umaně při této příležitosti každoročně přijíždějí židovští poutníci poklonit se hrobu rabína Nachmana z Braclavi (1772-1810), který byl jedním z potomků rabína Baal Šem Tova, zakladatele chasidismu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář