„Ne každý věří, že se holokaust stal.“ Ředitel školy chtěl být politicky neutrální

BOCA RATON – Ředitel střední školy Spanish River Community v Boca Raton, který se snažil být v mailové korespondenci s jedním z rodičů žáků „politicky neutrální ohledně holokaustu“, byl v pondělí 8. července odvolán ze své funkce. Nedávno totiž byly zveřejněny komentáře, které v březnu 2018 napsal v odpovědi na dotaz matky jednoho ze studentů ohledně přístupu školy k výuce o událostech druhé světové války.

„Ne všichni věří, že se holokaust stal a vy máte svůj názor. Jenže my jsme veřejná škola a ne všichni naši rodiče jsou stejného myšlení, a tak budou i různě reagovat,“ napsal například. Dodal, že škola nabízí jednodenní kurz o holokaustu pro žáky 10. ročníku, ale je nepovinný, neboť prý někteří rodiče nechtějí, aby se ho jejich děti účastnily. „Holokaust je fakt, historická událost. Ne právo, nebo víra,“ oponovala matka, která si nepřála být v médiích jmenována.

„Nemohu říct, že holokaust je faktickou, historickou událostí, protože jako zaměstnanec školního okrsku nejsem v takové pozici,“ sdělil ředitel William Latson s tím, že škola umožňuje, aby studenti dostali informace o holokaustu a udělali si o tématu vlastní názor. A podobně se podle jeho slov škola staví i k tématu otroctví.

Později matka ještě s dalším rodičem navrhli, aby se studenti ve škole seznámili s tématem holokaustu prostřednictvím románu Elieho Wiesela „Noc“, který by byl zařazen na seznam povinné četby žáků. Návrh však nepadl na úrodnou půdu.

I když se mailová korespondence rodiče s ředitelem odehrála více jak před rokem, kritika se na ředitelovu hlavu snesla až minulý pátek, kdy maily obdržel deník Palm Beach Post. Zveřejněné ředitelovy komentáře spustily rozhořčené reakce. „Skutečnost, že někdo, kdo je pověřený vzděláváním dětí, není schopen jednoznačně hovořit o faktech a hororu holokaustu, je velmi znepokojující,“ tweetnul senátor Rick Scott.

Latson minulý týden poslal do Palm Beach Post dopis s omluvou, v němž napsal, že „odpovědi na emailové zprávy jednoho z rodičů z doby před rokem nereflektují můj osobní a profesionální závazek ke vzdělávání všech studentů o hrůzách holokaustu“.

„Kromě toho, že byla ředitelova stanoviska urážlivá, nepodporuje je ani místní školní úřad, ani rada školy,“ vydal v pondělí ve svém prohlášení místní úřad ministerstva školství. K tomu ještě dodal, že osnovy o holokaustu jsou založeny „na historickém faktu“. Latson byl odvolán z funkce ředitele a bude mu přiděleno jiné, zatím však nespecifikované pracovní zařazení.

 

Zdroj: Ztis.cz  Datum: 14. července 2019  Foto: Wikimedia Commons – Boca Raton, ilustrační foto.

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář