Něco strašného, reagují pracovníci v paliativě na návrh poslankyně provádět eutanázii v hospicích

Zástupci Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče a České společnosti hospicové péče vydali společné prohlášení, ve kterém odmítají návrh poslankyně za ANO Věry Procházkové na uzákonění eutanázie a její provádění v rámci hospicových služeb, o kterém se vyjádřila pro server Aktuálně.cz.

„S údivem až s úděsem jsme my, kteří pracujeme v hospicích a tomuto dílu jsme zasvětili naše pracovní i soukromé životy, v pondělí četli v médiích, že paní poslankyně Procházková nejenže navrhuje uzákonění eutanázie, ale také doporučuje, aby se nemusela provádět v nemocnicích v tom smyslu, aby se tam „neušpinili“ touto praxí, a doporučuje, aby se vykonávala v hospicích, ať už domácích, tak lůžkových. To nás doslova urazilo a ukázalo, že paní poslankyně, ač zákonodárkyně a sama lékařka, naprosto nepochopila, co je hospic. Že to je pravý opak, než zabíjení lidí. Naopak je to něžné, laskavé doprovázení až do přirozené smrti. Eutanázie je na úplně druhém konci. A to je něco strašného,“ okomentoval slova poslankyně ředitel Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče Robert Huneš.

Poskytovatelé hospicové a paliativní péče se ve společném prohlášení připomínají, že hospice vyrostly na úctě k lidskému životu až do jeho přirozeného konce. „V ČR je třeba zlepšit péči i mimo hospice, nikoli zabíjet bezbranné. Snahy uzákonit eutanázii i požadavek ji uskutečňovat v hospicích proto odmítáme. V hospicích se nepropůjčíme k usmrcování pacientů,“ píše se v dokumentu.

Celý text společného prohlášení najdete zde.

 

Autor: Hana Kašpárková  Zdroj: Radio Proglas  Foto: CC Search – ilustrační

Tags:

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář