Nedaleko Londýna bylo pohřbeno šest neznámých obětí holokaustu

Londýn – Na židovském hřbitově severně od Londýna bylo v nedeli pohřbeno šest neznámých lidí, kteří přišli o život během holokaustu v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Jejich pozůstatky anonymní dárce věnoval britskému Imperiálnímu válečnému muzeu v roce 1997 spolu s řadou předmětů souvisejících s masovým vyvražďováním židovského obyvatelstva Evropy během druhé světové války.

Pohřbeny byly pozůstatky pěti dospělých lidí a jednoho dítěte.

Na obřad na židovský hřbitov v Bushey se sjelo asi tisíc lidí, včetně izraelského velvyslance, zástupce německého velvyslance a těch, kdo holokaust přežili nebo příbuzných jiných obětí holokaustu. Mnozí byli podle BBC dojati k slzám.

„Nevíme, kdo jste. Neznáme vaše jména. Nevíme, zda jste muži nebo ženy. Nevíme, z jaké země jste pocházeli. Nevíme, čím jste se živili. Nevíme nic o vašich rodinách. Ale jedno víme: jste židé a to byl jediný důvod, proč jste byli zavražděni,“ řekl rabín Ephraim Mirvis.

Pozůstatky těchto lidí byly zřejmě z bývalého nacistického tábora v Osvětimi odvezeny před několika desítkami let. Vedoucí sbírek týkajících se holokaustu v Imperiálním válečném muzeu James Bulgin uvedl, že jeho instituce dostává tisíce předmětů, ale něco takového je naprosto unikátní. „V Osvětimi byly povražděny statisíce lidí. Kdokoliv, kdo tam ztratil někoho z příbuzných, může o těchto pozůstatcích přemýšlet a myslet si, že třeba mohly patřit jeho babičce nebo dědečkovi,“ řekl Bulgin.

Během druhé světové války nacisté a jejich spojenci v Evropě povraždili šest milion židů, z toho jen ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi asi milion.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie, ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář