Nedělní útok na katolický kostel v Nigérii má podle nové bilance 40 obětí

Abuja (ČTK) – Nedělní útok na katolický kostel svatého Františka v nigerijském městě Owo má podle nové bilance 40 obětí. Jednašedesát přeživších se stále léčí v okolních nemocnicích. Nigerijské úřady z útoku podezřívají teroristickou skupinu Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP), napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

V neděli dopoledne bylo v kostele v Owu 127 lidí ve chvíli, kdy dovnitř vtrhli ozbrojenci a výbušninami a střelnými zbraněmi zabili celkem 40 lidí včetně několika dětí. Předchozí zprávy hovořily o 22 mrtvých.

„Zabíjeli jen pro potěšení,“ řekl v úterý BBC kostelní sborista John Nwovu, kterého při výbuchu na začátku asi půlhodinového útoku zavalily trosky stropu. Společně s několika dalšími „v tichosti snášel tíhu trosek“, zatímco útočníci zabíjeli lidi schovávající se pod kostelními lavicemi.

Jiný sborista popsal, že „pochybuje, že se z toho šoku někdy vzpamatuje“. „Co jsem viděl, se mnou zůstane do konce života,“ řekl. Při útoku byl postřelený do nohy a léčí se v nemocnici.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari v neděli označil čin za „podlý“ a řekl, že se jej mohli dopustit jen „démoni z pekla“. Své modlitby za oběti do Nigérie poslal i papež František.

Útok na kostel v Owu ve státě Ondo byl překvapivý především svojí krutostí, píše BBC. Ondo je v Nigérii považovaný za jeden z nejklidnějších států.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. června 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář