Nejmenší laboratoř na světě a kde ji najít

Nejlepší věci se často zrodí jen tak mimochodem, ne od stolu, ne plánovaně. Myšlenka na vytvoření co nejmenší laboratoře, která by byla zároveň mobilní a cenově dostupná, vznikla při procházce dvou kolegů, vědců z České zemědělské univerzity v Praze – Ing. Hynka Roubíka, PhD. RNDr. Jiřího ČernéhoPhD.

Nebylo na překážku, že Dr. Roubík se pohybuje pracovně v tropech a kolega Černý zase
v arktických podmínkách, ani to, že druhý jmenovaný hlídal během procházky své dítě. Potřeba vytvořit funkční, skladnou, transportu schopnou laboratoř, která by uměla analyzovat v odlehlém, hůře dostupném terénu řadu zadaných vstupů, jim oběma byla stejně vlastní.

Během necelého roku vznikla CZU mobiLAB, která představuje komplexní řešení detekce infekčních onemocně, a to včetně nemoci covid-19. Unikátnost této mobilní laboratoře spočívá v její velikosti a váze – je možno ji přepravovat ve větším SUV či terénním automobilu.

Celá laboratoř je schopná fungovat plně v režimu „off-grid“ – závislá pouze na vlastních zdrojích, bez nutnosti napojení na jakékoliv inženýrské sítě. Nyní se jedná o generátor,
v budoucích verzích se plánuje i větší využití obnovitelných zdrojů energie, zejména solární. Cílem je postupně upravit vše tak, aby se dala CZU mobiLAB rozdělit do několika zavazadel o váze nejvýše 30 kg, která by byli schopni nést na zádech lidé. Tím by se laboratoř mohla dostat prakticky kamkoli, i do velmi nepřístupných oblastí.

CZU mobilLAB funguje v zázemí stanu, který je vytvořený na míru pro potřeby laboratoře.

Zásadní výhodou je také multifunkční design laboratoře, který umožňuje nejen rychlé a zároveň přesné určení infekčních agens, ale laboratorní diagnostiku je možné vždy nastavit a upravit pro danou zemi a její potřeby. Výroba a příprava této laboratoře zabere orientačně 3-4 měsíce.

Na rozdíl od nejbližších modelů mobilních laboratoří ve světě, jejichž cena začíná od
600 000 EUR a průměrně se pohybuje okolo 1 milionu EUR, tak CZU mobilLAB lze pořídit již za cenu 1,1 milionu Kč, a to včetně příslušenství a chemikálií pro několik tisíc odběrů a analýz.

Kde už CZU mobilLAB pomáhá? Tři mobilní laboratoře fungují v terénu v Zambii a jedna v Etiopii. Laboratoře jsou zatím nastaveny na 10 patogenů, včetně detekce onemocnění covid-19.

Humanitární a rozvojová organizace ADRA Česká republika má tu čest být součástí tohoto projektu, který však v rámci spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou není ojedinělý. V Etiopii a Zambii je ADRA díky svým místním kancelářím schopna zajistit logistické fungování projektu, připravit tréninkové prostory i školení kompetentních osob.

A na pomoc lidem v Zambii a v Nigeru směřoval i náš ADRAeDrive k mysu Dobré naděje, o kterém jste si mohli přečíst, nebo se i přidat, zdeA jak dopadla první virtuální benefiční jízda na kole, elektrokole či v elektromobilu?
Navzdory převážně deštivému květnovému počasí, které příliš nelákalo k cyklojízdám, dosáhla vybraná částka 212 262,- Kč.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář