Nejstarší řeholnice světa vyhrála boj s Covidem

Francie – Zítra oslaví své své 117. narozeniny a právě vyhrála boj s koronavirem. Mluvíme o francouzské řeholní sestře André Randon, která je nejstarší obyvatelkou Evropy. Zákeřnou nemocí prošla bezpříznakově a podle pečovatelů za nejtěžší považovala nemožnost účastnit se mše.

Sestra André se narodila 11. února 1904 a patří do kongregace milosrdných sester sv. Vincence de Paul, u nás známých jako Vincentky. Na světě žije jen jeden člověk, který se dožil vyššího věku, sto osmnáctiletý Japonec. Před vstupem do řádu pracovala jako guvernantka a posléze mnoho let v nemocnici. Dnes je odkázána na invalidní vozík a téměř nevidí. Žije v domě pokojného stáří u Toulouse, ve kterém byl nový koronavirus diagnostikován u 81 z celkového počtu 88 jeho obyvatel. Více než deset jich covidu-19 podlehlo.

Vzhledem k mimořádně vysokému věku nedávali lékaři sestře žádnou šanci. K překvapení všech nicméně prošla nemocí bezpříznakově. “Ani trochu se o sebe nestrachovala, obavy měla pouze o druhé,” říká jedna z pečovatelek. Dodává také, že nejobtížnější bylo pro sestru to, že se nemohla účastnit bohoslužeb, protože celá instituce byla zavřená. V jednom z rozhovorů sestra André vyznala, že za celý svůj řeholní život ani jednou nevynechala mši. Mluvila také o tom, že posilu hledá v modlitbě: “Neustále rozmlouvám s dobrým Bohem. Když se něco daří, vyprávím mu o tom, a někdy se na něj obořím, že mě opouští.”

Před dvěma lety, u příležitosti 115. narozenin, dostala sestra André osobní list od papeže Františka a od něho požehnaný růženec. Když se jí ptali na tajemství dlouhověkosti, prozradila, že pro ni spočívá v modlitbě – a čokoládě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 10. února 2021 Foto: Wikimiedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář