Největší americké denominace – baptisté a katolíci – vyjádřili lítost nad smrtí G. Floyda

Představitelé ze dvou největších denominací ve Spojených státech vydali prohlášení, ve kterých vyjádřili lítost nad smrtí Georgea Floyda a požadují ukončení rasové nerovnosti v zemi.

„Jsme zlomeni a pobouřeni, když sledujeme další video o zabití Afroameričana před našima očima,“ napsali podle Religion News Agency v pátek 29. května katoličtí biskupové.

„Je ještě více ohromující, že se to děje během pouhých několika týdnů od několika dalších podobných událostí. Toto je poslední budíček, na který musí každý z nás odpovědět v duchu odhodlaném po změně.“

Biskupové požadují řešení rasové nerovnosti a ukončení násilných protestů. Nabízejí také podporu rodině George Floyda, 46letého muže z Minneapolis, který zemřel, zatímco mu na krku klečel policista.

„Prosíme o ukončení násilí v důsledku této tragédie. Modlíme se za útěchu pro truchlící rodiny a přátele. Předpokládáme také úplné vyšetření, které povede ke skutečné spravedlnosti.“

Biskupové se také požadují, aby se politici zabývali otázkou rasismu. „Nemůžeme zavřít oči před těmito strašnými činy, a proto voláme po respektu ke každému lidskému životu.“

Představitelé Jižních baptistů v sobotu 29. května také vydali prohlášení v důsledku Floydovy smrti. „Jako církev zavázaná k rovnosti a důstojnosti všech lidí truchlíme nad smrtí George Floyda, který byl zabit 25. května 2020 v Minneapolis,“ uvádí se podle RNA v prohlášení.

„I když všichni truchlíme, chápeme, že v srdcích našich afroamerických spoluobčanů se takové incidenty spojují s dlouhou historií nerovné spravedlnosti v naší zemi.“

„Fotky a informace, které máme k dispozici v tomto případě, jsou hrozné a připomínají nám, že je třeba vykonat mnohem více práce, aby se zajistilo, že v naší zemi nebude ani náznak rasové nerovnosti,“ píší američtí baptisté.

Prohlášení také děkuje policistům, kteří „prosazují spravedlnost důstojně a bezúhonně“, ale také vyjadřuje lítost, „když někteří policisté zneužívají své pravomoci a zbytečně ubližují lidem, které mají chránit“.

Vůdci baptistů připomínají, že Bible odsuzuje nespravedlnost a nabádá k následování příkladu Ježíše Krista.

„V důsledku křesťanské poslušnosti a oddanosti proto nemohou následovníci Ježíše Krista mlčet, když jsou naši bratři a sestry, přátelé a lidé, které chceme získat pro Krista, zbytečně týráni, zneužíváni nebo zabíjeni,“ uvádí se v prohlášení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 4. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – prezident SBC J.D. Greear

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář