Největší perská synagoga v USA byla zvandalizována, svitky Tóry poničeny

LOS ANGELES – Kalifornská policie pátrá po pachateli, který v sobotu 14. prosince kolem 2. hodiny po půlnoci zvandalizoval náboženské předměty v synagoze v Beverly Hills. Když přišli věřící na ranní sobotní bohoslužbu, našli kromě zničeného nábytku i několik potrhaných a znesvěcených svitků Tóry. V celém objektu se nic neztratilo.

Zatím neznámý pachatel byl však zachycen jednou z bezpečnostních kamer. Synagoga „Nessah“ slouží perské židovské komunitě a byla založena roku 1980, rok poté, co se sem po Velké islámské revoluci z Íránu přistěhovali židovští uprchlíci. V současnosti jde o největší kongregaci perských Židů v USA.

Ve třiceti čtyř tisícovém Beverly Hills má prý každý pátý obyvatel íránské předky. „Podezřelý zničil několik židovských náboženských předmětů, ale hlavní svitky synagogy naštěstí zůstaly nedotčeny,“ stálo v prohlášení policie, která případ zatím řeší jako trestný čin z nenávisti.

Vandalismus zaměřený proti židovským komunitám za poslední rok ve Spojených státech významně narostl. K němu se ještě přidaly vražedné útoky, jako byl ten v říjnu 2018 na konzervativní synagogu Tree of Life v Pensylvánii, letos v březnu v San Diego, v červenci v střelba před synagogou v Miami Beach nebo střelba v košer obchodě v Jersey City z minulého týdne. Minulý čtvrtek ráno bylo například na zeď synagogy hnutí Chabad v Chelsea nasprejováno číslo 666.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 21. prosince 2019  Foto: Facebook

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář