Nejvyšší představitelé tří pravoslavných církví jsou v nemocnici

tény/Bělehrad – Nejvyšší představitelé pravoslavných církví v Řecku, Albánii a Srbsku se léčí s covidem-19 v nemocnicích, stav srbského patriarchy je přitom vážný. Církevní hodnostáři v uvedených zemích čelili kritice za nedodržování opatření proti šíření koronaviru.

Dvaaosmdesátiletý arcibiskup Ieronymos, který je hlavou řecké pravoslavné církve, byl převezen na jednotku intenzivní péče v aténské nemocnici poté, co u něj lékaři zjistili nákazu koronavirem. Podle sdělení arcidiecéze, na které upozornila agentura AP, však trpí jen „mírnými příznaky“ a do nemocnice byl převezen na doporučení lékařů.

Arcibiskup se v sobotu setkal s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem, podle vládního mluvčího Steliose Petsase tehdy oba podstoupili test na covid-19, který v obou případech vyšel negativně.

Smrt koronavirem nakaženého biskupa Joannise z minulého týdne vyvolala v Řecku otázky o bezpečnosti udělování svatého přijímání, kdy je mezi knězem a věřícími nutně blízký kontakt. Podle rady řecké ortodoxní církve ale neexistuje žádný vědecký důkaz, že by udělování svátostí přispívalo k šíření nákazy. Sám Joannis podle AP patřil k zastáncům pokračování církevních obřadů v nezměněné podobě.

Ve stejné nemocnici jako Ieronymos leží od minulého týdne také nevyšší představitel pravoslavné církve v sousední Albánii. Jedenadevadesátiletý tiranský arcibiskup Anastasios byl do Atén letecky dopraven poté, co se u něj minulý týden projevila nemoc covid-19.

Řecká vláda dnes oznámila, ze v rámci koronavirových opatření uzavřela jeden hraniční přechod s Albánií a přes další budou pouštěny pouze kamiony. Všichni cestující ze zahraničí budou nově muset na hranicích povinně podstoupit rychlotest na covid-19 nebo se prokázat negativním nejdéle tři dny starým testem.

Již přibližně dva týdny je v bělehradské klinice specializované na léčbu covidu-19 srbský patriarcha Irinej. Prezident Aleksandar Vučić dnes podle stanice N1 oznámil, že zdravotní stav devadesátiletého církevního hodnostáře je vážný a že ode dneška dýchá s pomocí plicního ventilátoru.

Srbská média spekulovala, že se Irinej nakazil na pohřbu vlivného metropolity srbské pravoslavné církve v Černé Hoře Amfilohijeho, který zemřel koncem října na oboustranný zápal plic způsobený koronavirem. Truchlící včetně vysokých politických představitelů při obřadu nenosili roušky, nedodržovali stanovené rozestupy a mnoho z nich v souladu s církevními obyčeji políbilo metropolitovo tělo ležící v rakvi.

Podobně jako řecký biskup Joannis se i Amfilohije za svého života k epidemii covidu-19 stavěl skepticky. Náboženské poutě považoval za „boží vakcínu“ proti koronaviru a sám odmítal nosit roušku. Příznaky koronaviru oznámil i pravděpodobný nástupce Amfilohijeho na pozici černohorského metropolity, přičemž i on se zúčastnil zmíněného pohřbu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. listopad 2020 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup – Ieronymos

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář