Nejvyšší soud USA má údajně zrušit ustanovení povolující potraty 

Nejvyšší soud USA bude hlasovat pro zrušení rozhodnutí z roku 1973, které legalizovalo potraty. Vychází to z návrhu stanoviska, které bylo zveřejněno v pondělí večer.

„Domníváme se, že Roe a Casey musí být přehlasováno,“ píše přísedící soudce Samuel Alito v údajném 98stránkovém návrhu dokumentu, který získal portál Politico a který je označen jako Posudek soudu. „Je čas dbát ústavy a vrátit téma potratů voleným zástupcům lidu.“

Catholic News Agency informuje, že text zveřejněný na Politico popisuje návrh na zrušení ustanovení v případu Roe v. Wade, které vytvořilo celostátní ústavní právo na potrat až do zhruba 24-28 týdne těhotenství. Soud stojí na straně státu Mississippi, který se obrátil na soud, aby potvrdil zákaz potratů od 15. týdne těhotenství, který zákonodárci schválili v roce 2018.

SOUVISEJÍCÍNejvyšší soud USA na poslední chvíli odložil výkon popravy Texasana

Navrhovaný dokument uvádí, že argumenty v ustanovení Roe v. Wade byly „výjimečně slabé“, že původní rozhodnutí mělo „škodlivé důsledky“ a že rozhodnutí bylo „zcela špatně“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Potraty představují hlubokou morální otázku. Ústava nezakazuje občanům každého státu regulovat nebo zakazovat potraty. Roe [v. Wade] a [Planned Parenthood vs. Casey] si tuto pravomoc přisvojili. Nyní tato rozhodnutí přehlasujeme a vrátíme tuto pravomoc lidem a jejich voleným zástupcům,“ stojí v návrhu rozhodnutí.

Catholic News Agency ve svém textu konstatuje, že nebyla schopna nezávisle ověřit, zda je návrh stanoviska sdílený portálem Politico pravý, a že rozhodnutí soudu je konečné. 

Politico konstatuje, že soudci mohou měnit své hlasy, když jsou návrhy revidovány, a že není „jasné“, zda od prvního návrhu došlo ke změnám. Zpráva s odkazem na nejmenovaného pracovníka Nejvyššího soudu, odkud dokument unikl, uvádí, že čtyři soudci – Clarence Thomasová, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh a Amy Coneyová Barrettová – se přidali k Alitovi ve většinovém názoru, zatímco tři – Stephen Breyer, Sonia Sotomayorová a Elena Kaganová — jsou proti. 

Podle textu na Politico nejvyšší soudce John Roberts se ještě nerozhodl, jak bude hlasovat. 

V návrhu Alito píše, že ústava „neodkazuje na potrat“ a že „žádné takové právo není implicitně chráněno žádným ústavním ustanovením“.

Ve věci Roe v. Wade soud rozhodl, že státy nemohou zakázat potrat před životaschopností plodu, kterou soud určil na 24. až 28. týden těhotenství.

Někteří pro-life vůdci reagovali na zprávu Politico opatrně, zatímco mnozí znovu potvrdili své odsouzení Roea a naději, že konečné rozhodnutí odráží to, co je v návrhu.

Pro-life skupina SBA List uvedla: „Pokud je návrh stanoviska zveřejněný dnes večer konečným stanoviskem soudu, z celého srdce tomuto rozhodnutí tleskáme.“

„Americký lid má právo jednat prostřednictvím svých volených představitelů, aby diskutovali a schvalovali zákony, které chrání nenarozené děti a ctí ženy,“ uvedla v prohlášení prezidentka SBA Marjorie Dannenfelserová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – Nejvyšší soud USA

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář