Několik argumentů, jak mohou evangelikálové vysvětlit svůj hlas pro presidenta Trumpa

Americký křesťanský portál Life SIte uveřejnil úvahu Michaela L. Browna, která je pokusem shrnout nějak argumenty, proč mnozí křesťané volili Donalda Trumpa. Výčet je subjektivní, nedělá si nárok na úplnost a obecnou závaznost, prostě jen formuluje myšlenky a možné argumenty. Situace v USA se nás samosebou přímo netýká, přesto mám za to, že zamyslet se nad tím, jak jiné lidé chápou a presentují svá politická rozhodnutí, může být v lecčems inspirativní, proto jsem text mírně zkrátil a upravil a předkládám k zamyšlení:

1) Donald Trump není můj Spasitel. Nezemřel za mé hříchy a já mu nedlužím svůj život. Ano, je mým prezidentem. Dostal můj hlas, ale neuctívám jej na oltáři.

2) Hlasoval jsem pro něj, protože je pro-life – a v tomto ohledu předčil mé očekávání. Nejen, že jmenoval dva solidní soudce Nejvyššímu soudu, ale jmenoval desítky pro-život soudců na federálních soudech a prosadil legislativu, stranící životu.

3) Hlasoval jsem pro něj, protože je pro Izrael. Říkat, že je antisemita, je absurdní. Nejen, že je prvním prezidentem s židovským zeťem a židovskými vnoučaty, ale přesunul naše velvyslanectví do Jeruzaléma, postavil se proti korupci palestinského vedení, vypověděl katastrofální dohodu s Íránem a vytáhl Ameriku z okázale protiizraelské komise OSN.

4) Hlasoval jsem pro něj, protože slíbil, že bude hájit náboženskou svobodu – a svůj slib plní. Co by dělala Hillary?

5) Hlasoval jsem pro něj, protože se staví proti radikálnímu LGBT aktivismu – a nezklamal mne. Odvolal se proti zneužití hlavy IX Obamovou administrativou, odmítl transaktivismus v armádě a v červnu dokonce přestal slavit měsíc Gay Pride.

6) Hlasoval jsem pro něj, protože jsem byl znepokojen genocidou křesťanů na Blízkém východě. Trumpova vláda je v této věci velmi aktivní, během jeho funkčního období byl zničen ISIS, což znamená, že bylo zachráněno mnoho životů.

7) Ekonomika prosperuje a mnoho Američanů z ní má prospěch, včetně Afroameričanů. To je jeden z důvodů, proč je dnes mezi Afroameričany Trump populárnější než v době svého zvolení. Není to pozitivní?

8) Když se podívám na alternativy, jaké se nabízejí? Když jsem sledoval slyšení v kauze Kavanaugh, viděl jsem, jak hrozný dokáže být militantní feminismus, jak extrémní může být pro-potratový dav a jak neetičtí mohou být někteří z opozičních vůdců.

9) Líbí se mi všechno, co prezident říká a dělá? Vůbec ne! Ošívám se nad některými jeho „hláškami“? To si pište! Domnívám se, že přispívá k rozdělení v americké společnosti. Bohužel ano. Proto se za něj i nadále modlím, a také se modlím, aby jeho evangelikální poradci a členové kabinetu a viceprezident Pence měli na něj dobrý vliv. Ano, v mnoha ohledech je prezident Trump součástí problému, nikoliv řešení, v žádném případě nelze vinu házet toliko na něj. Tam, kde je Amerika pod Trumpem lepší, radujme se. Pokud je v něčem horší, usilujme o změnu.

10) Chcete-li zkoumat mou víru, pak sledujte můj život, hodnoťte mé chování, poslouchejte má slova a poznávejte můj osobní vztah ke Spasiteli. Nemáte však žádné právo posuzovat mé svědectví podle toho, jak hlasuji. Hlasování ve volbách je pragmatickým rozhodnutím, založeným na dostupných informacích. Moje víra je založena na morálních a duchovních absolutních hodnotách. Politika je důležitá, ale není to evangelium. Nezaměňovat, prosím.

 

Autor: David Floryk  Foto: WIkimedia Commons, president Trump

2 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář