„Někteří si přáli mou smrt a připravovali konkláve,“ prohlásil papež

Řím – Papež František se vyjádřil na adresu stále hlasitější konzervativní kritiky a řekl, že jejich „ošklivé komentáře“ byly dílem ďábla, a dodal, že „někteří si přáli mou smrt“ po jeho nedávné operaci střev.

Podle Associated Press to František řekl během soukromého setkání se slovenskými jezuity 12. září krátce poté, co během své právě skončené návštěvy dorazil do slovenského hlavního města Bratislavy. Přepis ze setkání zveřejnil v úterý jezuitský časopis La Civilta Cattolica, který často poskytuje fakta o Františkových setkáních za zavřenými dveřmi.

František během celého setkání projevil svůj smysl pro černý humor, zvláště když se ho kněz zeptal, jak se cítí. AP v této souvislosti dodává, že se jednalo o první zahraniční návštěvu od červencového chirurgického zákroku, při kterém mu lékaři odstranili část tlustého střeva.

„Stále jsem naživu,“ zavtipkovala hlava katolické církve. „I když si někteří přáli mou smrt. Vím, že se dokonce konala setkání mezi kněžími, kteří si mysleli, že papež je v horší kondici, než se říkalo. Připravovali konkláve.“

„Trpělivost! Díky bohu, že jsem v pořádku,“ dodal.

Podle AP byl komentář odrazem intenzivního zájmu o papežovo zdraví a spekulovalo se o tom, co by se stalo, kdyby zákrok nepřežil. František již dříve řekl, že ho ani jen nenapadlo, že by měl rezignovat.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Kritika katolických konzervativních kruhů se změnila v pobouření poté, co František v červenci zasáhl při slavení staré latinské mše. Papež zvrátil nařízení emeritního papeže a znovu uvalil omezení na slavení starého obřadu s tím, že tento krok byl nezbytný, protože latinská mše se stala zdrojem rozdělení v církvi a byla využívána z ideologických důvodů.

„Osobně bych si mohl zasloužit urážky, protože jsem hříšník, ale církev si to nezaslouží; je to dílo ďábla,“ komentoval poslední útoky papež. „Ano, jsou i kněží, kteří mají škaredé komentáře na moji adresu. Někdy ztrácím trpělivost, zvláště když soudí, aniž by vstoupili do skutečného dialogu. S tím nic neuděláš.“

Ale František řekl, že jeho reakcí na tyto útoky je prostě kázat. „Jdu kupředu, aniž bych vstoupil do jejich světa nápadů a fantazií,“ poznamenal papež.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

___

Tags: ,,,,,,

1 Komentář

  1. Jestliže mi někdo slouží, ať mne následuje, a kde jsem já, tam bude i můj služebník. Kdo mi slouží, toho poctí Otec.“

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář